Güncel

Kripto piyasa değeri, 2022'nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti?

Kripto piyasa değeri, 1,3 trilyon doları silerek 2022'nin ilk yarısında değerinin %60'ını kaybetti.

Kripto piyasa değeri, 2022'nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti?

Terraform Labs'ın stabilcoini TerraUSD (UST) ve yerel tokeni Terra'nın ( LUNA ) geniş çapta duyurulan çöküşünden sonra, Celsius müşterilerin para çekme işlemlerini durdurdu ve Three Arrows Capital iflasa sürüklenerek kripto para piyasasını dar bir noktaya getirerek önemli bir düşüş kaydetti. Peki 2022 yılının ilk yarısına geldiğimizde, kripto piyasasındaki kayıp ne kadar oldu?

Kripto piyasa değeri, 2022'nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti?

1 Temmuz'da alınan CoinMarketCap verilerine göre, toplam kripto para piyasası kapitalizasyonu, yılın başında olduğu yerde 2,2 trilyon dolardan 1 trilyon doların çok altına düştüğünü görüyoruz.

Spesifik olarak, 1 Ocak 2022'deki küresel kripto piyasası değerinin değeri 2,188 trilyon dolardı, ancak o tarihten bu yana değerinin %60'ından fazlasını veya diğer bir deyiş ile 1,3 milyar doları kaybetti ve basında olduğu yerde 860 milyar dolara düştü.

Kripto piyasa değeri, 2022'nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti? - Resim : 1

2022 yılı için toplam kripto para piyasa değeri (YTD) tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Yılın başından bu yana, kripto piyasa değeri, başını 2 trilyon dolar seviyesinin üzerinde tutmak için mücadele etti ve bunu iki kez kısa süreliğine geri almayı başardı. Şubat ayında ve Mart sonu/Nisan başında... Ancak o zamandan beri aşağı yönlü gerçekleşen bir sarmalda.

Bitcoin 20.000 doların altına düştü. Yön ne tarafa olacak?

Özellikle, kripto piyasası çöküşüne, amiral gemisi dijital varlığı Bitcoin'in ( BTC ) 20.000 dolar seviyesinin altına düşmesi ve günlük grafikte %5.78'lik bir kayıp olan 18.000 dolar seviyeleri eşlik etti.

Kripto piyasa değeri, 2022'nin ilk yarısında ne kadar değer kaybetti? - Resim : 2

Bitcoin 24 saatlik grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Gerçekleşen bu seviye, tokenin Kasım 2021'de ulaştığı yaklaşık 69.000 dolarlık zirvenin çok çok altında. Bu yazıyı hazırladığımız sıralarda ise Bitcoin 19.000 doların çok az üstündeki seviyelerde işlem görüyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.