Kripto projelerinin üçte biri 2022'de yok oldu! - Devamı gelir mi?

Kripto projelerinin üçte biri, 3,5 milyar dolar finansman almasına rağmen 2022'de 'öldü'.

Kripto projelerinin üçte biri 2022'de yok oldu! - Devamı gelir mi?

2022 yılı, kripto para birimi endüstrisi için özellikle zordu çünkü Terra ( LUNA ) ekosisteminin ve FTX kripto borsasının çöküşü de dahil olmak üzere, onlara yatırılan paranın miktarına bakılmaksızın düzinelerce kripto projesini öldüren başarısızlıklar artmaya devam etti.

Kripto projelerinin üçte biri 2022'de yok oldu! - Devamı gelir mi?

Gerçekten de, kripto analitiği tarafından yayınlanan " 2022 Kripto Endüstrisi Ölü Proje Listesi " ne göre, bu yıl "ölü" ilan edilen 96 kripto para birimi projesinden 28'i fon aldı ve toplam "ölü" proje finansmanı miktarını 3,61 milyar dolara çıkardı.

Çoğu 'ölü' proje fonu FTX'e gitti

Bu yatırımlardan en çok yararlananlar arasında, Coinbase Ventures, Binance Labs, Pantera Capital, Paradigm, Sequoia Capital ve diğerleri de dahil olmak üzere yatırımcılardan gelen çeşitli finansman turları yoluyla 1,73 milyar dolar biriktiren yakın zamanda çöken kripto ticaret platformu FTX yer alıyor.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet edenlerin erişimini kolaylaştırmak için Kaliforniya eyaletinde oluşturulan düzenleyici nedenlerle, bağlı kuruluşu FTX US, Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı Kurulu'ndan 400 milyon dolarlık bir akış aldı.

Temmuz 2020'den başlayarak, artık iflas etmiş kripto borç verme platformu Celsius Network, sermaye şirketi WestCap ve Kanadalı emeklilik fonu yöneticisi Caisse de dépôt et place du Québec ( CPDQ ) dahil olmak üzere yatırımcılardan toplam 788,8 milyon dolar aldı.

Kripto projelerinin üçte biri 2022'de yok oldu! - Devamı gelir mi? - Resim : 1

BlockFi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) tarafından değişken faiz ödemeleri sunarken kayıt dışı menkul kıymetler sağlamakla suçlanan bir başka başarısız kripto borçlanma platformudur. Bu platform, ConsenSys Mesh, Morgan Creek Digital ve Winklevoss Capital gibi büyük yatırımcılardan toplam 499,85 milyon dolar aldı.

Son olarak, kripto varlık komisyoncusu Voyager Digital, Temmuz ayı başlarında Bölüm 11 İflas Koruması başvurusunda bulunmadan önce Alameda Research, Galaxy Digital, Binance.US ve Digital Currency Group'tan 135 milyon dolarlık yatırım çekmeyi başaran bir başka rakip.

2022'de 'ölü' madeni paralar

Bu arada, CoinGecko'nun 2022'de 'ölü' ilan ettiği kripto takip platformunda listelenen dijital varlıkların sayısı Kasım sonu itibarıyla 951'e yükseldi.

Platformun verilerine göre, 2018 ile 2022 arasındaki dönemde her yıl listelenen ortalama 947 kripto para, anomali yılı olan 2021 hariç, CoinGecko'dan çıkarılarak devre dışı bırakıldı.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.