Güncel

Kripto ve Bitcoin'lerin düşüşü durmak bilmiyor! [Kripto Buhranı loading!]

Kripto ve Bitcoin piyasası son zamanlarda düşmeye devam ediyor. Pandemi etkisiyle artan daha sonra bazı skandallarla düşüşe geçen bu piyasa duracak gibi görünmüyor. İşte detaylar.

Kripto ve Bitcoin'lerin düşüşü durmak bilmiyor! [Kripto Buhranı loading!]

Bitcoin bir kez daha çöküyor. Dünyanın en popüler kripto para birimi bugün erken saatlerde 18.620$'a kadar düştü ve bu yılki en düşük ikinci fiyatını görmüş oldu. Kripto para Haziran ayında en büyük düşüşü yaşamış ve 17.600 dolara kadar düşmüştü. Bu inişin ardından ikinci büyük düşüşte 18.620 dolarla yaşanmış oldu.

Ethereum de dahil olmak üzere kripto paralardaki fiyatların çok düştüğü ve küresel kripto para piyasasının 1 trilyon doların altına düşmesine neden olduğu belirtiliyor. Ethereum haricinde bu durumdan BTC'de etkilenmiş durumda

Kripto paralardaki düşüş devam ediyor

Bitcoin bu hafta ki değerinden yaklaşık olarak %6'dan fazla düştü. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum, günü 1.678 dolardan kapatırken bu düşüşle birlikte 1.493 dolara kadar düştü. Mayıs ayında yaşanan TerraUSD skandalı nedeniyle çöküşe geçen kripto buhranı sona erecek gibi görünmüyor.

Kripto piyasası, TerraUSD olayının ardından 1 trilyon doların altına düştü. Piyasa daha sonra hafif bir canlanma yaşamıştı, ancak şu anda ki değerler zirvenin halen gerisinde kalmış gibi görünüyor. Bu değerler Bitcoin'in en yüksek fiyatı olan 69.000 $'dan ve küresel kripto para piyasasının 2,9 trilyon $'a ulaştığı Kasım 2021'den çok çok uzakta.

Kripto para piyasası Bitcoin düşmeye devam ediyor! [Kripto Buhranı devamke..]

Kripto paraların bu kadar düşmesinin arkasında birkaç faktör olsa da en büyük etkiyi yükselen faiz oranları yapıyor. ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını tekrar tekrar toplam %2,25 oranında artırarak enflasyonu 40 yılı aşkın bir sürenin ardından en yüksek seviyelere çıkarmıştı. (Adamlar yüzde 2'ye çıktı diye üzülüyorlar...) Başkan Jerome Powell, merkez bankasının oranları artırmaya devam edeceğini ve bu durumun ABD ekonomisine "biraz acı" bir yol açacağı konusunda halkını uyarmıştı.

CNBC, Fed'in politika sıkılaştırmasının doları güçlendirdiğini ve bunun da riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturduğunu açıklamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD'nin 10 yıllık Hazine getirisi de yükselmişti.

Kripto sahipleri için hala biraz umut var gibi görünüyor. Ethereum'un mevcut Proof of Work modelinden Proof of Stake modeline geçmesi halen planlanıyor. Ethereum Vakfı, bu modele geçişin bu ayın ortasında gerçekleşeceğini söylüyor. Bu geçiş sadece grafik kartı fiyatlarını daha da aşağı çekmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla ETH alıcısını bünyesine katması ve genel dijital varlık piyasasına ivme kazandırması bekleniyor.

Kripto buhranı, bu varlıklara sahip olan insanları ve işletmeleri mahvetmişti. En büyük Bitcoin madencilik şirketleri geçen çeyrekte 1 milyar dolardan fazla para kaybetmiş ve ayakta durabilmek için madencilik teçhizatlarını satmak zorunda kalmışlardı. Bu buhranda Celsius iflas etmiş ve dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea, işlerinin %20'sini kaybetmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.