Güncel

Kullanıcılarını dinlemeyen Xiaomi 2023'e zararla girecek: Satışlarımız düştü!

Akıllı telefon sevkiyatı dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alan Çinli teknoloji devi Xiaomi geçen günlerde açıkladığı rakamlarda düşüşe geçtiğini duyurmuştu. Şirketten gelen yeni açıklamalara göre bu erime devam ediyor. İşte detaylar.

Kullanıcılarını dinlemeyen Xiaomi 2023'e zararla girecek: Satışlarımız düştü!

Bağımsız araştırmacıların analizine göre, Xiaomi'nin akıllı telefon sevkiyatları 2023'te beklenenden daha düşük olabilir. Bildiğiniz üzere Xiaomi alt markaları Redmi ve POCO ile devasa bir akıllı telefon ekosistemini elinde bulunduruyor.

Ancak Xiaomi'nin mevcut durumu göz önüne alındığında bu yıl stoklarda düşüş olabilir. Xiaomi'nin 2023'teki akıllı telefon sevkiyatlarının yıllık bazda %8-10 düşüşle yaklaşık 140 milyon adede düşmesi bekleniyor.

Kullanıcılarını dinlemeyen Xiaomi'nin satışları düşüyor

Tianfeng International analisti Ming-Chi Kuo tarafından yakın zamanda yayınlanan son anket raporu, 2023'teki Xiaomi akıllı telefon sevkiyatlarının pazar beklentilerinin altında olabileceğini gösterdi. Bu çok önemli bir haber çünkü gönderilerdeki düşüş, Xiaomi kullanıcılarını doğrudan etkileyerek stokların düşmesine ve cihaz fiyatlarının yükselmesine neden olacak.

Ancak, Xiaomi'nin mevcut envanteri çok büyük. Önümüzdeki 16 hafta boyunca, pazarın Xiaomi sevkiyatları konusunda sıkıntı yaşamayacağını gösteriyor.

Xiaomi erimeye devam ediyor: Telefon satışlarımız düştü!

Ming-Chi Kuo, Xiaomi'nin 2023'teki akıllı telefon sevkiyatlarının yıllık %8-10 düşüşle yaklaşık 140 milyon adede düşmesinin beklendiğini de açıkladı (Güncel rakamlar 150-165 milyon). Çünkü Xiaomi'nin Q1 2023 ve Q2 2023 için üretim planları oldukça zayıf ve Q3 2023 planında hala bir gelişme yok.

Xiaomi'nin mevcut akıllı telefon parça envanteri yaklaşık 40-50 milyon adet. Ancak şu anki haliyle bile yaklaşık 20 – 25 milyon adet eksik durumda.

Xiaomi, mevcut stoklarıyla 2023'ün ilk çeyreğini kolayca atlatabilir, ancak şirketin envanter alma verimliliği hala düşü seviyelerde. Xiaomi envanterini genişletmek istiyorsa bu çok karlı bir hamle olmayabilir.

2022'nin 4. çeyreğinde Xiaomi hala dünyanın 3. akıllı telefon üreticisiydi (33 milyon adet). Firma bir önceki çeyrekte (2022 3. Çeyrek) 41 milyon adet ve 2021'de 45 milyon adet telefon satmıştı. Değerler karşılaştırıldığında sırasıyla %18 ve %26,5'lik bir düşüş olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Sonuç olarak Xiaomi kullanıcıları için şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor ancak bu oranlarla Xiaomi'yi ilerde sıkıntılı günler bekliyor. Eski kurucu ortağı Manu Kumar Jain'nin de yakın zamanda ayrılması şirket için ciddi bir gelişmeydi.

Son yaşanan gelişmeler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak:https://twitter.com/mingchikuo/status/1623947723358744577

Yorumlar
Kerem
12t pro kullanıyorum çok memnunum.. sadece güncellemede bir sıkıntı var onun haricinde telefon çok güzel..
Cevapla
İsmail BAYTAR
Bende resmi note 11 pro var yeni aldım ama ilginç bir hata verdi gidip değiştireceğim.
Cevapla
Jpg
Çin arayüzünü tüm dünyaya sunup kısıtlamarı kaldırsın teknik servisleri de düzene koysun Android'in lideri olabilir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.