Güncel

Küresel ısınma rekor seviyede artıyor!

Son yıllarda dünyanın en büyük problemlerinden biri hali ne gelen küresel ısınma gün geçtikçe etkisini hissettirmeye devam ediyor. İşte detaylar.

Küresel ısınma rekor seviyede artıyor!

Küresel ısınma dünyamızdaki en büyük problemlerden biri. Gün geçtikçe etkisini daha fazla hissettiren bu problem giderek büyüyor diyebiliriz. Fransa'da bir gölün tamamen kuruması ve daha önce turistlerin tekne ile gezdiği alanın su anda susuz kalması da gündeme geldi.

Buna ek olarak Avrupa İklim Değişikliği Servisi (Copernicus) Antartika'da azalan deniz buzu seviyesiyle ilgili bazı veriler paylaştı. Verilere göre Antartika'daki deniz buzu seviyesi tarihi bir düşüş yaşayarak 44 yıllık ölçüm tarihi boyunca tespit edilen en düşük seviyeye indi.

Küresel ısınma rekor seviyede artıyor!

küresel

Küresel ısınmanın etkileri, tüm dünyayı neredeyse her alanda etkilemeye devam ediyor. Kutuplardaki buzulların erimesi iklim değişikliği ile ilgili en büyük veri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S) de Antartika’da yaşanmaya devam eden durumla ilgili tespitlerini paylaştı. C3S tarafından aktarılan bilgilere göre Antartika’da bulunan buz kütlelerinin büyük bir kısmı hızla su olmaya devam ediyor. 

1991-2020 yılları arasında ölçülen en düşük seviyeden yüzde 7 daha az bir seviyeye gelen buzullar adeta erime noktasına ulaşmış durumda. Antartika’daki deniz buzu alanlarının 1 milyon 53 bin kilometreye gerilediği bildirildi. İklim değişikliğinin etkisi rekor seviyelerde hissedilmeye başlandı. 2022 Haziran ayında da benzer bir rekor yaşanmış ancak geçtiğimiz ay tespit edilen rakamlar şu ana kadarki en düşük seviyeleri gösteriyor. 44 yıldır ölçümleri yapılan deniz buzu oranında şimdiye kadar rastlanan en düşük seviye oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.