Güncel

Lazerlerin arasından geçen kuş dronelara ilham olacak!

Stanford Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı kuşların uçarken oluşturduğu vortekslerin daha iyi anlaşılabilmesi için bir dizi deney yaptı.

Lazerlerin arasından geçen kuş dronelara ilham olacak!

Proje kuşların uçuşları sırasında oluşturdukları kalkış gücünün daha iyi anlaşılarak uçan robotlara ve dronelara uygulanabilirliğini konu ediniyor. Deney için laboratuvarın başındaki isim Eric GutierrezObi isimli bir papağan için boyutuna uygun, insan gözünün görmediği lazerleri filtreleyebilen, kuşa zarar vermeyecek bir gözlük geliştiriyor.

Üstündeki verici sayesinde ise kuşun hızı ölçülebiliyor. Obi’yi uçuşlar için eğiten ekip düzenli olarak Obi’nin uçuşlarını kaydediyor.

1481483426_rvnlmqrruhapmzo6omc4.gif

Eğitimini tamamladıktan sonra lazerler aydınlatmaların arasından uçuş gerçekleştiren Obi hiçbir zararlı ışına tabi tutulmuyor. Oluşturulan lazer düzenekler arasında Obi’nin yarattığı vorteksler kaydediliyor ve gerekli veriler elde ediliyor.

Grup bu fikri üretmeden önce üç farklı model denemiş fakat istenilen verimi alamamış. Önceki çalışmalarda farklı kuşlar ve yarasa da kullanan grup istediği sonuca ulaşamamış.

Aşağıdaki videodan çalışmayla ilgili detayları İngilizce daha detaylı öğrenebilirsiniz;

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.