Güncel

LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

LG, mobil biriminde uzun süredir kronik biçimde zarar etmesi sebebi ile Güney Kore'deki cep telefonu üretimini askıya almayı planlıyor. Detaylar haberimizde.

LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

Son dönemlerde akıllı telefon pazarında sıkıntılı günler geçiren LG Electronics, ana vatanı Güney Kore'deki cep telefonu üretimini askıyla almayı ve üretimi Vietnam’daki mevcut tesisine kaydırmayı planlıyor.

LG akıllı telefon üretimini durduruyor!

LG Electronics, en büyük rakibi Samsung’la rekabette zorlanırken, son zamanlarda karşısına Çin’den de Huawei, Xiaomi, Oppo gibi güçlü rakipler çıkması sebebi ile daha da sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Şirket mobil cihaz sektöründe ayakta kalmak için sürekli bir reform ve optimizasyon sürecinde, fakat buna rağmen mobil biriminde zarar etmekten bir türlü kurtulamadı. Son olarak çareyi, ana vatanı Güney Kore’de telefon üretimine son vermekte bulan şirket, üretim tesisini Vietnam’a taşıyacak.

LG ev aletleri ve TV ürünlerinde iyi bir performans gösterse de, mobil bölümü bir süredir zarar ediyor. Güney Kore'li şirket, 2018 yılının 4. çeyreğinde 72.5 milyon dolarlık bir zarar açıklamıştı. Şirketin zarar eden akıllı telefon bölümü 2018'de toplamda 700 milyon dolardan fazla para kaybettirdi.

LG akıllı telefon üretimini durduruyor! - Resim : 1

Şirketin Güney Kore, Çin, Brezilya, Vietnam ve Hindistan’da akıllı telefon üretim tesisleri bulunuyor. Güney Kore fabrikası ise şirketin toplam akıllı telefon üretiminin yüzde 10 ilâ yüzde 20’sini oluşturan üst segment modelleri ürettiğini belirtelim. Çünkü en iyi akıllı telefonlarına “Güney Kore’de üretilmiştir” damgasını vurmak, şirket için ayrı bir prestij anlamına geliyordu.

Ek bilgi olarak LG'nin, ABD pazarında uzun süredir Apple ve Samsung’un ardından üçüncü tercih olarak değerlendirildiğini belirtelim. Ayrıca, şirketin ana vatanı Güney Kore’de de hâlâ sadık bir kullanıcı kitlesi mevcut. Buna rağmen şirketin Güney Kore’deki üretim faaliyetlerini sürdüremeyecek olması, LG’nin mobil cihaz pazarındaki işlerinin yavaş yavaş düşüş yaşamasına neden olacak anlamına geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.