Güncel

Lyft'in kurucu ortağı Logan Green, CEO görevinden ayrılıyor

On yılı aşkın bir süre sonra Lyft yeni bir icra kurulu başkanı getiriyor. Pazartesi öğleden sonra şirket, mevcut CEO ve kurucu ortak Logan Green'in Lyft'in günlük operasyonlarını 17 Nisan'da eski bir Amazon yöneticisi olan David Risher'e devredeceğini duyurdu.

Lyft'in kurucu ortağı Logan Green, CEO görevinden ayrılıyor

Aynı gün Green, Lyft'in yönetim kurulu başkanlığını  da devralacak. Duyuru, Lyft başkanı ve kurucu ortağı John Zimmer'in de başkan yardımcısı olarak görev yapacağı şirketin yönetim kuruluna geçmesini sağlayacak daha büyük bir yönetici değişikliğinin parçası. Zimmer'in başkan olarak son günü 30 Haziran olacak.

Green ve Zimmer, Lyft'i 2012'de kurdular ve 2019'da şirketi başarıyla halka arz ettiler. Ancak halka arzından bu yana Lyft'in hisselerinin değeri önemli ölçüde düştü. 2019'da hisse başına 78,29 dolarlık ilk yüksek seviyenin ardından, hisse senedi bugün erken saatlerde hisse başına 9,60 dolarlık rekor bir düşüş yaşadı.

Lyft'in kurucu ortağı Logan Green, CEO görevinden ayrılıyor

9 Şubat'ta, Lyft'in 2022 4. Çeyrek sonuçlarını açıkladığı gün, Green'in yatırımcılara şirketin Uber karşısında rekabetçi kalabilmek için harcamalarını artırması gerektiğini söylemesi ve yakın geçmişteki en kötü kazanç çağrılarından biri olarak kabul edilmesinin ardından hisse değeri %36 düştü. Lyft'in yeni CEO'sunun işinin onun için biçilmiş kaftan olduğunu söylemek yetersiz kalır. Şirket hiçbir zaman kar bildirmedi ve otonom sürüşte sürpriz bir atılım dışında, araç paylaşımı ekonomisi nedeniyle önünde zor bir yol var.

Yine de Risher, daha önce Amazon'un ilk ürün başkanı ve ABD perakende başkanı olarak hizmet vermiş olan Lyft'i tersine çevirmeye kesinlikle yetkili.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.