Güncel

Marka'ların Facebook Hesapları Hacklendi!

Aralarında Garanti, Denizbank, Renault, TTNET gibi büyük markaların Facebook hesapları 41? 29! isimli bir Hacker tarafından hacklendi.


Facebook'ta şube açarak büyük ses getiren hatta Facebook'un kendisinden bile övgü alan Denizbank (227 bin kişi), internet üzerinden önemli kampanyalar duyuran Garanti Bankası (1 milyon 48 bin kişi), TTNET Müzik (857 bin kişi) Renault Türkiye (734 bin kişi), Ülker (273 bin kişi), Nokia Türkiye, Burger King, Acunn.com gibi markaların Facebook sayfaları hackerlar tarafından ele geçirildi.

TERÖR PROPAGANDASI YAPILIYOR

Terör örgütünün propagandası yapılan sayfalar, henüz düzeltilmiş değil. Sayfaların kapak fotoğrafları ve duyuruları hackerlar tarafından yönetiliyor ve propaganda yapılıyor.

Toplu saldırının arkasında ise bu hesapları yöneten 41? 29! adlı ajansın bir güvenlik açığı bulunduğu düşünülüyor. Ajans tarafından yönetilen sayfaların, yöneticilerinden birinin hesabının ele geçirilmesiyle bu hale gelmiş olduğu tahmin ediliyor. Ajansın başkanı Alemşah Öztürk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Facebook'tan yardım isteyerek sayfaları eski haline getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Yaşanan bu talihsiz olay, bilişim altyapılarında güvenliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Milyonlarca kişinin izlediği sosyal medya hesaplarının yönetimi kadar, bu hesapların güvenliğinin sağlanması ve gerekli önlemlerin alınması da çok hassas bir konu.

LIKE EDENLER GÜVENDE

Markaların sayfaları, 41? 29! ajansının Facebook ile irtibatı sonucunda şu anda yayından kaldırıldı. Bu markaları beğenen kişilerin merak ettiği bir konuyu da cevaplayalım; söz konusu sayfaları beğenen Facebook kullanıcılarının bilgileri, hala güvende. Bu saldırıdan etkilenen tek şey, sayfalar ve içerikleri oldu.

Ajansın Facebook sayfasında yaptığı açıklama şöyle; "26 Temmuz gecesi yönettiğimiz hesaplardan bir kısmına planlı bir hacking saldırısı yapıldı. Durumu 3-4 dk içinde farkederek, Londra merkezli Facebook ekibiyle etkin bir iletişim süreci başlatarak konunun çözümüne yönelik hızlı bir müdahele gerçekleştirdik.

Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, problem yaşanan hesaplar çok kısa sürede tekrar düzeltilerek aktif hale getirilmektedir. Yaşanan bu durum, söz konusu hesapların takipçileri için herhangi bir güvenlik sorunu teşkil etmemiştir, hesaplarımıza yönelik herhangi bir data kaybı yaşanmamıştır. Gerçekleşen saldırının teknik detaylarını anlamaya ilişkin çalışmalarımız Facebook ekibiyle işbirliği halinde devam etmektedir."

Yorumlar
Misafir
Gerçekten enterasan bir durum , komik
Cevapla
Misafir
Bu kadar'da olmaz yani güvenlik diyorlar kendilerini güvenceye alamıyorlar pes artık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.