Güncel

Mars'a yolculuk ne kadar?

Mars'a yolculuğun fiyatı açıklandı.


Uzay araçlarını atmosfer dışına taşıyan roketlerin tasarımını yapan ve 2010 yılında atmosfer dışına çıktıktan sonra Dünya'ya geri dönebilen bir uzay aracını üretip ilk özel şirket olma başarısını gösteren SpaceX, 10 yıl içinde Mars'a yolculuk hayalini gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Mars'a yapılacak seyahatin fiyatı ise 500 bin dolar olacak.

1332584379_ksaganviking.jpg

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile ortaklık kuran SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) donanım taşınması konusunda ortaklık kurdu.

1332584400_marsexpresslowres.jpg

Henüz 40 yaşındaki başarılı iş adamı ve girişimci Musk yaptığı açıklamada, "Mars'a 500 bin dolar karşılığında gidiş dönüşü alabileceğiniz günler hayal değil. Dünya ile Mars arasında tamamen kendini yenileyebilen bir ulaşım sistemi kurmayı istiyorum. Uzay araçlarının sürekli kullanılabileceği ve yakıt taşımanın sorun olmaktan çıkacağı bir sistem kurulabilir" dedi.

Musk, Mars'a yapılacak yolculuk için gereken teknolojinin henüz patentinin alınmadığını ve SpaceX'in çok titiz bir plan çizeceğini söyleyen  Musk, "Planın genel hatlarını bu yılın sonlarına doğru açıklamayı planlıyoruz. Başarılı olacağımıza inanıyorum" dedi.

1332584428_marsexp-2l.jpg

ilk Dragon uzay aracını, Falcon 9 roketiyle Aralık 2010'da uzaya yollayan SpaceX, yakın zamanda ISS'ye seferler düzenleyecek Dragon uzay aracının test uçuşunu gerçekleştirecek. 7 Şubat'ta ISS'ye doğru ateşlenecek olan Dragon insansız uzay aracı, görevinin başarısız olması ihtimali dahilinde, kaybedilmesi mühim olmayan, az miktarda donanım taşıyacak.

Dragon, başarılıyla ateşlenmesi halinde ISS'ye iki kilometreye kadar yaklaşacak. Ardından, uzay istasyonundan uzatılacak robotik bir kolla çekilecek ve donanımı boşaltılacak. Görev tamamlandığında, Dragon serbest bırakılacak ve uzay aracı iticileriyle Pasifik'in sularına doğru harekete başlayacak. SpaceX, projelerinin başarıyla sürdürülmesi halinde ilk insanlı uzay görevini 2014'te gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.