Güncel

Matrix Test Edilebilir

İnsanların belirli bir zaman sonra Matrix gibi bir simülasyonda yaşayabileceklerini hiç düşündünüz mü ?

Matrix Test Edilebilir

Washington Üniversitesi'ndeki bir proje, Matrix gibi bir simülasyon içerisinde yaşıyor olabilme ihtimalimizi ve hatta bir adım daha giderek bu simülasyonun torunlarımız tarafından kontrol edilebilirliğine baktı.

1357132131_1.jpg

Bir araştırmacı takım, çalışmaları sonucu bu tarz bir varsayımın gerçek olabileceğini 2003 yılında duyurmuştu. Onlara göre üç olasılık var:

1- İnsan türünün "insanlık sonrası" bir çağa geçilmeden önce nesli tükenir.
2- Gelecekte herhangi bir "Süper İnsan" medeniyeti, insanlığın evrim tarihini araştıracak bir simülasyon geliştirmez.
3- Varolan insanlık bir bilgisayar simülasyonu içerisindedir.

Bu görüşleri yayınlayan transhümanist Nick Bostrom böyle bir simülasyonun varolma ihtimaline veya gelecekte süper insanlar ya da makineler tarafından yönetilen bir simülasyonun varolabileceğine inanıyor

1357132510_nickb.jpg

Araştırmacılar böyle bir oluşum için enerji ile zaman arasındaki ilişkiyi çözmek ve bunun bir benzerini oluşturabilmenin gerektiğini söylüyorlar. Bütün evrenin bir benzerinin oluşturulabilmesi, her parçacığın birbirleriyle ilişkilerinin kurulabilmesinin gerekli olduğu, ancak varolan teknolojiyle böyle birşeyin mümkün olmadığı, şu an varolan süper bilgisayarların sadece doğayı oluşturabildiği, bunun da yalnızca atomun çekirdeğinden daha küçük bir büyüklükte yapılabileceğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.