Güncel

Mayıs ayı haber araştırma sonuçları!

SonerKA Danışmanlık ve Araştırma, 19 – 27 Mayıs tarihleri arası İstanbul'da sahaya çıkarak, gündem ve siyaset ile ilgili kamuoyu araştırması yaptı.

Mayıs ayı haber araştırma sonuçları!

Araştırma sonuçlarına göre; "Bugün bir genel seçim olsa Hangi partiye oy verirsiniz  ?" sorusunun yüzde 37,20 ile cevabı Ak Parti oldu. Kararsızlar eşit şekilde dağıtılınca bu oran % 51,20'e yükseldi.

1338903814_image001.jpg

SonerKA'nın araştırmasına göre "Başkanlık Sistemini ülkemiz için olumlu buluyor musunuz ?" sorusuna halk, yüzde 44,5 "Olumlu", yüzde 28,8 "Olumsuz", yüzde 26,7 "Fikrim Yok" şeklinde cevap verdi.

Aynı araştırmada Fenerbahçe'nin şike tartışmaları ile ilgili de halkın görüşü alındı.  FB'nin geçen sezon şampiyonluğunu hakkıyla aldığını düşünenler yüzde 41,5, şike yaparak aldığını düşüneler, yüzde 32,7, fikri olmayanlar, yüzde 25,8 olarak saptandı.

1338903902_sonerkalogo.jpg

Galatasaray taraftarı içinde Fenerbahçe'nin geçen sezon hakkıyla şampiyon olduğu yönünde fikir beyan eden yüzde 2 iken, bu oran Beşiktaş taraftarları içinde yüzde 36.27 oldu.  Diğer takımları tutan Futbol taraftarların yüzde 80'i ise Fenerbahçe'nin hakkıyla şampiyon olduğu yönünde görüş bildirdi.

Mayıs ayına "Okul Sütü" tartışmaları ile giren hükümet, sıkça gündem değiştirdi ve "Kürtaj Yasağı" ile ayı kapattı.

Ay boyunca Başkanlık Sistemi, Uludere Polemiği, Fenerbahçe Şike tartışmaları da manşetleri oyalayan diğer konulardı.

Ajans Press'in medya incelemesi sonuçlarına göre, Mayıs ayının en ağır gündemi 3 bin 199 haberlerle "Uludere" oldu. Ay sonunda Başbakan'ın "Kürtaj - Uludere" benzetmesi, konunun uzun süre daha manşetlerde yerini koruyacağına işaret verdi.

Başkanlık sistemi tartışmaları ise ay ortasında yoğunlaşırken, ay sonuna doğru gündemden düşmeye başladı. Mayıs ayında toplam 1.862 habere konu olan Başkanlık sistemi son hafta, 165 habere düştü.

Fenerbahçe'nin Şike tartışmaları ise Mayıs boyunca, gündemde kalmaya devam eden ve toplamda 2 bin 53 haberle, Başkanlık Sisteminden daha fazla habere bahis olan gündem konusuydu.

Ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.