McDonalds Türkiye, kuryeleri için tartışmalı bir karara imza attı

McDonalds Türkiye kuryeleri için bir ilke imza attı! Bisikletli kuryeler sosyal medyada tartışma konusu oldu.

McDonalds Türkiye, kuryeleri için tartışmalı bir karara imza attı

Dünya genelinde bisiklet ile kurye dağıtımı oldukça yaygınlaştı. Bu akıma uyan yeni isim de McDonalds olacak. Türkiye'de bir ilk olarak sistem sosyal medyada da gündeme oturdu. McDonald’s Türkiye CEO'su Oğuz Uçanlar, Türkiye'deki ilk bisikletli kuryenin fotoğrafını Linkedin'de paylaştı.

Bu yenilik bazıları tarafından iyi karşılansa da bazıları tarafından ise hiç beğenilmedi. En az 8 saat pedal çevirecek olan kuryenin üzerinden “emek sömürüsü” tartışması başladı.

McDonalds Türkiye, kuryeleri için tartışmalı bir karara imza attı

McDonalds Türkiye, kuryeleri için tartışmalı bir karara imza attı - Resim : 1

Paket servis yapan kuryeler motor ve yakıt maliyetinden kaçınmak için bisiklet sistemine yönelebiliyor. Bu hem çevreci bir hareket olsa da aynı zamanda kuryeler için işkence haline de gelebiliyor. İklim dostu bir yaklaşım olduğu doğru ancak kuryenin saatlerce pedal çevireceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

McDonalds Türkiye'nin kuryeleri için bu kararı vermesinin ardından emek sömürüsü tartışmaları da başladı.  Kullanıcılar "İstanbul gibi inişli çıkışlı, doğru düzgün bisiklet yolu olmayan bir şehirde kuryeye vitessiz düz bisiklet verip çantasını da sırtına asmak kendilerince nasıl pr yapılacak kadar başarılı bir uygulama olarak görülüyor enteresan gerçekten. Muhtemelen asgari ücret civarına günde 8 saat pedal çevirecek kadın çalışan. En azından elektrikli bisiklet verip çantayı da bisiklete koysalardı da tebrik etseydik. Bu şekilde motor maliyetinden kısıp çalışanların fiziksel gücünü sömürmek gibi durmuş." yorumlarında bulundu.

Bisiklet ile siparişlerin daha da geç geleceğini savunanlar da mevcut. Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?