Güncel

Meğer borsadaki Bitcoin işlemlerinin %50'den fazlası sahteymiş!

Yeni analizler, borsalardaki tüm Bitcoin işlemlerinin %50'den fazlasının sahte olduğunu ortaya koyuyor!

Meğer borsadaki Bitcoin işlemlerinin %50'den fazlası sahteymiş!

Kripto para birimi alanı hala nispeten genç ve değişken, dolaşımda 20.000'den fazla bireysel token var, ancak Bitcoin ( BTC ), tüm dijital varlıkların 1 trilyon dolarlık küresel piyasa kapitalizasyonunun %40'ını oluşturan amiral gemisi dijital varlık olmaya devam ediyor.

Meğer borsadaki Bitcoin işlemlerinin %50'den fazlası sahteymiş!

Bununla birlikte, bir tür sahte veya sahte hacim olan yıkama ticaretinin yaygın uygulaması ve kripto borsalarında yeterli gözetim eksikliği, Bitcoin'e yöneltilen en yaygın eleştirilerden ikisidir.

Forbes'un 26 Ağustos tarihli analizinde bildirdiğine göre , 157 kripto para borsası üzerinde yapılan bir soruşturma, Bitcoin için kaydedilen günlük ticaret faaliyetinin yaklaşık %51'inin büyük olasılıkla sahte olduğu sonucuna vardı.

Gerçekten de, rapor edilen tüm ticaret hacminin %51'i muhtemelen hayali veya ekonomik değildir. Forbes'a göre, endüstrinin günlük Bitcoin hacminin Haziran 2022'de 128 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyor, bu da 262 milyar dolar civarında olacağına inandıkları çok sayıda kaynaktan bildirilen toplam hacimden %51 daha az.

Meğer borsadaki Bitcoin işlemlerinin %50'den fazlası sahteymiş! - Resim : 1

Yıkama ticareti

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ( CFTC ) yıkama ticaretini şu şekilde tanımlar:

“Piyasa riskine maruz kalmadan veya tacirin piyasa pozisyonunu değiştirmeden alım ve satımların yapıldığı izlenimini verecek işlemlere girmek veya giriyormuş gibi yapmak.” 
Binance, MEXC Global ve Bybit gibi şirketler, analize göre sahte hacim söz konusu olduğunda en büyük sorun alanlarından bazılarına örnek olarak gösteriliyor. 

Bu şirketler, büyük bir ticaret hacmine sahip olmakla birlikte, çok az veya hiç düzenleyici izleme olmaksızın faaliyet göstermektedir. Bu da sayılarının güvenilirliğini güçlendirecektir. Araştırmadaki daha az düzenlemeye sahip borsalar, 217 milyar dolardan sorumlu olduklarını iddia etmelerine rağmen, gerçek hacmin yaklaşık 89 milyar dolarından sorumlu.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.