Güncel

Taliban kriptoyu para tüccarlarını tutuklamaya başladı!

Taliban Afganistan'da kriptoyu yasakladı ve token tüccarlarını tutuklamaya başladı!

Taliban kriptoyu para tüccarlarını tutuklamaya başladı!

Afganistan'daki Taliban rejimi, ülkenin merkez bankasının bu ay kriptoya ulusal bir yasak koymasının ardından dijital varlık satışını durdurma talimatlarına direnen birkaç kripto para birimi satıcısını tutukladı.

Taliban kriptoyu para tüccarlarını tutuklamaya başladı!

Bloomberg ile konuşan üst düzey bir Afgan polis yetkilisine göre, baskı, bazı Afganların servetlerini Taliban'ın erişiminden korumak için kripto para biriminde depolamaya başlamasına bir yanıt.

Herat'taki polis merkezindeki ceza soruşturması başkanı Sayed Shah Saadaat, "Merkez bankası bize tüm para bozanları, bireyleri ve iş adamlarını yaygın olarak Bitcoin olarak adlandırılan şey gibi sahte dijital para ticareti yapmalarını durdurmak için bir emir verdi" dedi.

Saadaat'a göre, çoğu daha sonra kefaletle serbest bırakılsa da on üç kişi gözaltına alındı ​​ve kripto para birimleriyle bağlantılı yirmiden fazla işletme de Afganistan'ın üçüncü büyük şehri ve dijital ticaret merkezi olan Herat şehrinde kapatıldı.

Afganistan'da toplam altı kripto para aracı kurumu vardır; Bunlardan dördü, İran sınırından yaklaşık 121 kilometre (75 mil) uzaklıkta bulunan başkent Kabil'de bulunabilir.

Taliban kriptoyu para tüccarlarını tutuklamaya başladı! - Resim : 1

Afganistan kripto yasağını güçlendiriyor

Gruba uygulanan yaptırımlar nedeniyle ulusun küresel finansal sistemden kopması nedeniyle, kripto para biriminin ülke içine ve dışına para aktarma aracı olarak kullanılması daha yaygın hale geldi.

Neredeyse 2 trilyon dolarlık değeri silen ve çok sayıda yüksek profilli işletmeyi iflasa zorlayan bir piyasa krizinin ardından, Güney Kore'den Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar çeşitli hükümetler kripto düzenlemelerini güçlendiriyor. 

Bununla birlikte, kripto para birimleri üzerindeki doğrudan yasaklar çok daha az yaygındır. Çin'in liderliğini takiben Afganistan, tüm kripto para işlemlerini yasa dışı hale getiren ülkelerin saflarına katıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.