Güncel

Merak Mars'a indi!

Mars robotu Curiosity'nin Kızıl Gezegen'e indi.


Curiosity (Merak), Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robottu. Merak şimdi Mars gezegenine iniş yaptı.

Curiosity uzay aracı, şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş araç. Bu aracın 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Mars'ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmak için uğraşacak.

1344242426_107539.jpg

Yaklaşık 900 kilogramağırlığındaki Curiosity, radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işliyor. Araç son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullanacağı sesten hızlı açılan paraşütü yardımıyla Kızıl Gezegen'e inmeyi başardı.

Curiosity, Mars ile Dünya arasında, 14 dakikayı bulan sinyal ulaşma farkı nedeniyle Earthlings adlı bilgisayar yazılım şirketince geliştirilen yarım milyon bilgisayar kodunu izleyerek Mars'a inişini, dünyadan hiçbir yardım almadan kendi başına gerçekleştirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.