Güncel

Merakla beklenen Google I/O başladı!

Google'ın her yıl düzenlediği ve yeni yeniliklerini tanıttığı geliştirici konferansı Google I/O bu akşam başladı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde düzenlenen etkinlik, 7-9 Mayıs tarihleri arasında devam edecek. Etkinliğe konu olan ayrıntılar haberimizde.

Merakla beklenen Google I/O başladı!

Google'ın her yıl düzenlediği ve yeni yeniliklerini tanıttığı geliştirici konferansı Google I/O yaklaşık 19:45'de başladı. Haberimizde ise Google'ın geliştirici konferansında tanıttığı yeniliklerden özet olarak bahsedeceğiz. Şu an için kısaca bahsedeceğimiz yenilikleri daha sonraki yazılarımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Merakla beklenen Google I/O başladı!

– Google I/O etkinliği Google CEO’su Sundar Pichai açılış konuşması için sahneye çıkması ile başladı.

– Google yönetim kurulu üyesi Aparna Chennapragada, Google’ın kameralarla aramaları nasıl birleştirdiğini anlatmak üzere sahneye çıktı ve insan anatomisi üzerine ders alan bir öğrenciyi örnek verdi. Verdiği örnekte, kaslar üzerinde araştırma yapan bir öğrenci, 3 boyutlu bir model bulup, bu modeli arttırılmış gerçeklik ile masasının üzerine yansıtabiliyor.

– Kamera ile görüntülenen nesneleri internette aramanızı sağlayan Google Lens hakkında bir takım bilgiler verildi. Elde edilen verilere göre Google Lens'in, bugüne kadar milyarlarca defa kullanıldığı ifade edildi.

Merakla beklenen Google I/O başladı! - Resim : 1

Google Lens’in ilerleyen zamanlarda daha önemli bir rol alabileceği ifade ediliyor. Mesela restoranda bir menüyü kamera ile görüntülediğinizde, Lens sizlere popüler yemekleri öncelikli olarak sunabilecek. Google Haritalar’dan ve uygulama üzerinde yapılan yorumlardan yardım alarak daha zengin bilgi akışı sağlayabilecek.

– Okuma-yazma bilmeyen kişiler için, Lens uygulamasında görüntülenen metinlerin sesli olarak kullanıcıya aktarılması sağlanabilecek. Metinleri seslendirebilen Lens, kullandığınız dile çevirisini de mümkün kılarak kolaylık sağlayacak. Fakat şu an için desteklenen bu diller sınırlı sayıda, diğer dillere çevrilmesi konusunda ise çalışmalar devam ediyor.

– Google CEO’su Sundar Pichai, tekrardan sahneye dönerek yapay zeka destekli Duplex teknolojisi hakkında konuştu. Duplex’in hizmet alanının, özellikle araç kiralama ve bilet rezervasyonu ile de genişletileceği belirtildi. Asistan, seyahat tarihleriniz ve araç tercihiniz gibi ayrıntıları maillerinize bakarak algılayacak ve bu doğrultuda yardımcı olabilecek.

Google Asistan ile konuşma tanıma işlevinin oldukça hızlandırıldığı belirtildi. Artık asistanla konuşmak çok daha hızlı geri dönüş sağlıyor. Ayrıca eskiye göre çok daha stabilize çalışıyor.

Merakla beklenen Google I/O başladı! - Resim : 2

Google Asistan, bir e-posta oluşturmak gibi görevleri kolaylıkla yerine getirebiliyor. E-posta konusunu tanımlama işlemini yapmasının ardından, gönderme adımını da atarak süreci kendi başına tamamlayabiliyor.

– Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın ön yargıları kırması için çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Pichai konuşmasına gizlilik ve güvenliğin önemini vurgulayarak “Gizlilik ve güvenliğin tek kişi için değil, herkes için olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle tüm gizlilik ayarlarınızı Google hesabınızdaki tek bir yerde bulabilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Pichai, Sağır ve işitme zorluğu yaşayan insanların pek çok işlemde sıkıntılar yaşayabildiğini belirtti ve  ‘Live Transcribe’ adlı eş zamanlı altyazı çeviri sistemi hakkında hatırlatmalar ve bilgilendirmeler yaptı. Bahsedilen özellik şu an için 70 ülkede aktif olarak kullanılıyor.

– Google'da yazılımcı olarak görev alan Stephanie Cuthbertson, Android işletim sistemi hakkında bilgi vermek üzere, sahneyi Pichai'dan devraldı. Cuthbertson, şu an güncel olarak 2,5 milyar Android kullanıcısının bulunduğunu ifade etti ve yeni Android 10 sürümünü de doğruladı. Az sonra yeni sürümle ilgili yeni bilgiler verilecek.

Ayrıntılar geldikçe özet olarak aktarmaya devam edeceğiz. Daha sonra ise etkinlikte tanıtılan tüm yeniliklere ayrıntılı olarak haberimizde yer vereceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.