Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Dün akşam açıklanan FED faiz kararının ardından bugün Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek %12’ye düşürdü.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Bugün gözler Merkez Bankası'nın saat 14.00'te açıklayacağı faiz kararındaydı. Dün akşam FED'in faiz arttırımın ardından bugün Türkiye Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı merakla bekleniyordu. Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek %12’ye düşürdü. 

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! - Resim : 1

Gözler Türkiye Merkez Bankası faiz kararında!

Zira Merkez Bankası geçen ay piyasaları şaşırtan bir şekilde 100 baz puanlık faiz indirimine gitmişti. Piyasaya beklentisinin faizin sabit tutulması yönünde olmasına rağmen indirim yaşandığında dolar fiyatında tekrar bir çalkalanma söz konusu oldu. Beklenti anketlerinde faizin sabit bırakılacağını öngörenlerin sayısı çoğunlukta olsa da 50 ve 100 baz puanlık indirim bekleyenlerin oranı da oldukça yüksek.

Dün akşam Fed 75 baz puanlık faiz artırımına gitti. Bu da direkt olarak gözleri bugün açıklanan olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararına çevirdi. Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek %12’ye düşürdü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama;

Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makro ihtiyati tedbirlerin katkısıyla geldiği denge yakından takip edilmektedir.

Dolar/TL'den yeni rekor geldi

Dolar/TL, Fed'in faizlerde 75 baz puanlık artışı ve TCMB'nin faiz indirme beklentilerinin etkisiyle yılın zirvesini gördü. Güne 18,34 ile başlayan dolar Merkez Bankası'nın 1 baz puan faiz indirme kararının ardından 18,4184 seviyesine çıkarak tarihi zirvesini bir kez daha gördü.