Güncel

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar ne durumda?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMM) 2022 yılının ikinci faiz kararını açıkladı. Geçtiğimiz ay faizi sabit tutan Merkez Bankası'nın bu ayki kararı da belli oldu. İşte detaylar.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar ne durumda?

Gözler bir süredir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararına çevrilmiş durumdaydı. 2021 yılında verilen faiz kararları ile dolarda yaşanan değişimler gözlemlendiğinde bu yılın faiz kararları da merak konusu olmuştu.

2022 yılının ikinci faiz kararı da bugün saat 14.00 itibarı ile açıklandı. Piyasalar Merkez Bankası'nın politika faiz kararını yüzde 14 civarında sabit tutmasını bekliyordu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolar ne durumda?

merkez bankası

Geçtiğimiz yıl dolar kurunda yaşananlar sosyal medyanın dilinden düşmüyordu. Verilen kararlar ile dolar kurunda 18 civarı dahi görülmüştü. Ardından 21 Aralık 2021 gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur Korumalı TL mevduat paketini açıklamasıyla dolar kurunda ciddi bir düşüş yaşandı. O dönem 10,50 seviyesine kadar gerileyen dolar kuru şimdilerde 13,50 civarında seyrediyor.

Bu sabah itibarıyla 13,60 civarında bir dolar kuruyla karşı karşıyayız. FED öncesi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı merakla bekleniyordu. Nitekim o gün geldi de çattı ve 2022 yılının ikinci faiz kararı da açıklandı.

Ekonomistlerin beklentisi faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulması yönündeydi. Nitekim Merkez Bankası'nın kararı da bu yönde oldu. Açıklanan karar ile faiz sabit tutuldu.

Dolar kurunu etkileyecek olan bir diğer önemli hamle de FED'den gelecek. 15-16 Mart tarihleri arasında verilecek faiz kararı da dolar kurunu direkt olarak etkileyecek etkenler arasında yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.