Meta'nın büyük hayalleri çöp oldu! Durdurma kararı aldılar

Meta, büyük ümitlerle başlattığı NFT projesini, duyurulmasının üzerinden bir yıl bile geçmeden durdurma kararı aldı. İşte detaylar...

Meta'nın büyük hayalleri çöp oldu! Durdurma kararı aldılar

ABD merkezli dev şirket Meta, "dijital koleksiyon ürünlerini" ya da bilinen adıyla NFT’leri benimseme çabalarının başlamasının üzerinden bir yıl bile geçmeden, Facebook ve Instagram'da NFT'lere verdiği desteği kesiyor. Bu gelişme, Mark Zuckerberg'in şirketin "verimlilik yılı" olarak tanımladığı bir dönemde binlerce işçiyi işten çıkarması ve çok sayıda projeyi kapatmasıyla aynı dönemde yaşanıyor.

Meta'nın Ticaret ve Finansal Teknolojiler Başkanı Stephane Kasriel, Twitter'da paylaşılan bir güncellemede, "içerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin başka yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları şimdilik azaltıyoruz" dedi ve devam etti: "Hem bugün hem de meta veri deposunda yaratıcıları, insanları ve işletmeleri uygulamalarımızda desteklemek için geliştirmeye devam ettiğimiz ürünlere uygulayabileceğimiz çok şey öğrendik."

Şirketin bunun yerine "Reels için para kazanma fırsatlarına" ve "Meta genelinde mesajlaşma ödemelerine" odaklanacağı söyleniyor.

NFT beklentiler karşılamadı

Kasriel, Zuckerberg'in şirketin metaverse planlarında rol oynayabileceğini öne sürdüğü Meta'nın NFT'ler konusundaki rotasını neden tersine çevirdiğini ayrıntılı olarak açıklamadı. Geçen yıl SXSW sırasında "umarım, metaverse'de avatarınızın giydiği giysi, temelde bir NFT olabilir ve onu farklı yerlere taşıyabilirsiniz" demişti.

Meta’nın başarısızlıkla sonuçlanan tek girişim NFT’ler de değil. Şirket bir zamanlar yol haritasında büyük önem verdiği ve NFT desteğine de sahip olduğu söylenen kripto cüzdanı Novi'yi geçen yıl kapatmıştı.