Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

Facebook sosyal medya platformunun firma ismini ''Meta'' olarak değiştirmesi ile birlikte metaverse oldukça ilgi odağı oldu. Son zamanlarda metaverse arazileri insanlar tarafından oldukça merak konusu oldu.

Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

Microsoft, Facebook, Epic, Roblox gibi büyük şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırımları ile gündemde yerini aldı. Birçok insan metaverse arazileri satın alarak yatırım yapmaya başladı. Türkiye'de de birçok yer metaverse dünyasında satışa sunuldu.

Metaverse Arsa Nereden Alınır?

İşte Webhakim.com'un sizler için hazırladığı liste. Bu platformlar üzerinden arsa satın almak ve satmak mümkün. Bunun için kullanılabilecek platformlar;

 • OVR,
 • The Sandbox,
 • Decentraland,
 • Axie Infinity,
 • Lunacia,
 • Genesis City,
 • Blocktopia,
 • Dvision Network,
 • MatrixWorld Land Sale,
 • Myneighboralice,
 • io

Bu platformlara kayıt olarak kolayca metaverse arsa satın alınabilir. Her metaverse arsası sabit bir boyuta sahiptir. Aynı zamanda bu arsalar da oldukça sınırlıdır. Decantraland platformunda metaverse arazileri 90.601 parselden oluşuyor. 16m X 16m boyutlarına sahiptir.

The Sandbox platformunda 166.464 parsel arsa yer alıyor. Bu arsalar dijital paralar ile satın alınabilir, kiraya verilebilir ve satılabilir. Gerçek dünyada gerçekleştirilen tüm yatırımlar metaverse dünyasında da gerçekleştirilebilir.

Günümüzde satın alınan bir gayrimenkul, bir arsa için belli bir miktar para ödeniyorsa, metaverse dünyasında da alınan arsalar için bir ücret ödeniyor. Buradaki tek fark, metaverse dünyasında arsalar kripto para birimleri ile satın alınıyor. Bir dijital cüdana sahip olunarak kolayca arsa satın almak mümkündür.

Metaverse Arsa Nasıl Alınıyor?

Metaverse arsa satın almak isteyen kişiler sanal arsa satışı gerçekleştiren platformlara kayıt olmaları gerekir. Bu platformlara kayıt oluşturduktan sonra, her platformun ödeme için kabul ettiği coini hesabınıza yatırmanız gerekir. Buna örnek olarak, The Sandbox metaverse platformunda arsa satın almak için hesabınıza SAND yüklemeniz gerekir. Bunu da çeşitli borsalar üzerinden satın alabilirsiniz.

Platformlara sanal bir cüzdan da bağlanabilir. Platformların belirlediği bu coinler ile metaverse arsa satın alınabilir. Aynı zamanda metaverse arsa almak isteyen kişiler iyi bir araştırma da yapmasında fayda vardır. Özellikle yatırım açısından getirisi yüksek olan yerler tercih edilebilir. Ada ve parsel tercih edilebilir.

Metaverse Arsa Fiyatları

Metaverse arsa fiyatları arsa satışı sunan platformlara, arsanın metrekaresine ve bulunduğu yere göre değişiklik gösterir. The Sandbox platformundan örnek verecek olursak, bir arsa parseli 14 bin dolardan başlıyor. Türkiye'de de birçok yer metaverse üzerinden satışa sunuluyor.

Türkiye'de ortalama olarak 20 bin parsel sanal platformlar üzerinden satışa sunuluyor. Türkiye'de İstanbul şehri en çok ilgi gören şehirler arasında yer alıyor. İstanbul şehrinde 11 binden fazla alan satışa sunuluyor. İstanbul'da ara sokaklar OVR metaverse arsa fiyatları yaklaşık olarak 8 OVR coin fiyatından satılıyor.

Bunun da şuan ki güncel fiyatı Türk Lirası olarak 1176 TL'dir. Bu fiyatlar coinlerin güncel değerlerine göre değişkenlik gösterir. İstanbul'da satışa sunulan arsaların büyük bir kısmı da Avrupa Yakası'nda yer alıyor. Kadıköy ve Üsküdar ilçeleri en çok ilgi gören ilçeler arasında yer alıyor.

Metaverse Nasıl Ortaya Çıktı?

Metaverse kelimesi ilk olarak 1992 yılında bilim kurgu romanı olan Neal Stephenson'ın Snow Crash romanında ortaya çıkmıştır. Facebook sosyal medya platformunun metaverse ilgisi ile birlikte oldukça popüler hale geldi. Bununla birlikte birçok büyük şirketler de milyarlarca dolar yatırımlar gerçekleştirdiler. Günümüzde sanal paralar kripto piyasalarında işlem görüyor. Bu sanal paralar ile birlikte sanal bir kamusal alan da oluşturmak hedefleniyor. Bu açıdan metaverse internetin geleceğidir.

Metaverse dünyasında ilk olarak yer alan şehir de Seul şehri olmuştur. Bu sanal dünyanın gelişmesi le birlikte, insanların satın almış oldukları sanal gerçeklik cihazlar daha fazla kullanılabilir hale gelecek.

Bu sanal gerçeklik cihazları ile metaverse dünyasında alışveriş yapma, kafe gibi ortamlarda zaman geçirme, sinemaya gitme, oyun oynama gibi birçok etkinlikler yapılabilecek. Hatta bu sanal dünyada sanal bir konser bile verileceği biliniyor. 2020 yılında ünlü rap sanatçısı Travis Scott Fortnite metaverse platformunda bir sanal konser düzenlemişti.

Günümüzde Metaverse, NFT, Bitcoin hızlı bir gelişme göstererek hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. Sanal dünya üzerinde vakit geçirmek isteyen kişiler, sanal oyun platformunda metaverse arazileri alıyor. Michal Gord, 2012 yılında okuduğu ''Bitcoin'in Yükselişi ve Düşüşü'' isimli makale ile birlikte 6 aylık bir yoğun araştırma içerisine girdi.

Bu araştırma sonrasında da Bitcoin'in dünya üzerindeki en heyecan verici bir teknoloji olduğuna karar verdi. Bununla birlikte blok zincir teknoloji hızlı bir gelişme gösterdi. Kripto paralar benimsenmeye başlandı. Bu kolay bir durum olmasa da, kripto paralar günümüzde önemli bir yere geldi. Michael Gord'un verdiği bir röportajda ''Tüm profesyonel kariyerim boyunca arkadaşlarım, ailem ve herkes deli olduğumu söyledi'' diye bahsetti.