Güncel

Microsoft, basit saat düzeneği bomba sanılan Ahmed Muhammed’i hediyeye boğdu

Geçtiğimiz hafta Texas eyaletindeki Irving şehrinde yaşan bir olayda lise 1

Microsoft, basit saat düzeneği bomba sanılan Ahmed Muhammed’i hediyeye boğdu

Geçtiğimiz hafta Texas eyaletindeki Irving şehrinde yaşan bir olayda lise 1. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Sudan asıllı Ahmed Muhammed, küçük bir devre kartı üzerine dijital gösterge ve güç kaynağı ile yaptığı basit saat düzeneği bomba sanılmış ve polis tarafından boş bir sınıfta sorgulanmıştı.

Yaşanan olaydan sonra polisin kendisini “insan dışı ve suçlu gibi” hissettirdiğini söyleyen 14 yaşındaki Ahmed, artık icatlarını asla okula götürmeme kararı aldı.

Ahmed Muhammed’in gözaltına alınması Amerika’da kısa süre içerisinde gündemin ana konularından biri oldu. ABD Başkanı Barack Obama, olayla ilgili kişisel Twitter hesabından Ahmed'e şöyle seslendi: "Güzel saat Ahmed. Beyaz Saray'a getirmek ister misin? Daha fazla çocuğa, senin gibi bilimi sevmeleri için ilham vermeliyiz. Amerika'yı büyük yapacak olan budur"

Barack Obama’nın yanı sıra Hilary Clinton, Mark Zuckerberg attıkları tweetlerle; Reddit, Facebook, Twitter gibi mecralarda ise Ahmed Muhammed’e on binlerce destek mesajı yayınlandı.

1442737818_satya.jpg

Ahmed Muhammed'i parlak bir gelecek bekliyor

Yaşanan talihsiz olaya yazılım devi Microsoft da kayıtsız kalmadı. Şirket CEO’su Satya Nadella 14 yaşındaki Ahmed Muhammed’i yüzünü gülümsetecek bir teknoloji ürün paketi gönderdi. Teknoloji paketinin içerisinde Surface Pro 3, Microsoft Band ve daha birçok ürün yer alıyor.

Microsoft gibi büyük şirketlerin insanların hayatında bir fark oluşturmak gibi özellikleri bulunuyor ve görünüşe bakılırsa Ahmed Muhammed bu farkı daha lise 1 öğrencisiyken yaşamaya başladı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.