Güncel

Microsoft Edge tarayıcısından tarihi başarı! Apple'ı geride bıraktı!

Microsoft, Edge tarayıcısıyla başarılara imza atmaya devam ediyor. Firmanın çok güvendiği yeni nesil tarayıcısı bazı önemli başarıları geride bıraktı.

Microsoft Edge tarayıcısından tarihi başarı! Apple'ı geride bıraktı!

Tarayıcı izleme şirketi olan StatCounter'a göre Microsoft Edge, %10'a varan pazar payıyla artık en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu. Google Chrome %67'lik payla bir numaralı tarayıcı olmaya devam ederken, Apple'ın Safari'si Firefox'un üzerinde üçüncü sıraya geriledi. 

Edge'in Chromium sürümü 2020'de piyasaya sürüldü, ancak Microsoft, şirketin Internet Explorer'ın yerini alması için 2015'te Windows 10 için tarayıcıyı oluşturmuştu ve adı Microsoft Edge Legacy idi. Windows 10'da yoğun bir şekilde tanıtılmasına ve "Sekmeleri bir kenara koy" ve "Sekme ön izlemeleri" gibi ilginç fikirler içermesine rağmen bu tarayıcı pek işe yaramadı.

Microsoft Edge, en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu

Windows 10'ün varsayılan tarayıcısının başarısız olmasının birçok nedeni vardı. Ancak önemli bir tanesi, yıllık Windows 10 özellik güncellemelerine bağlı Edge eklentileri ve tarayıcı güncellemeleri de dahil olmak üzere, şirketin ekosistemi tasarlama şekliydi.

Microsoft, Edge Legacy'yi bitirdi ve eski tarayıcıyı Chromium tabanlı Edge ile değiştirdi. Chromium Edge'in piyasaya sürülmesinin ardından şirket, yeni eklemelerle güncellemeye devam etti. Bu çabalar, Chrome'un sadık kullanıcı tabanını ikna etmek için yeterli olmasa da Edge kesinlikle rakiplerinden pazar payını almayı başardı.

Nisan 2021'de Safari, masaüstü tarayıcı pazarının %10'una yakın payıyla ikinci sırada yer alırken, Edge ise %7,96 ile üçüncü sırada yer alıyordu. Firefox %7,78 ile dördüncü sıradaydı.

Microsoft Edge önemli bir başarıya imza attı!

Nisan 2022 pazar payı raporunda ise işler değişti ve Microsoft Edge artık tarayıcı pazarındaki %10'luk payı geçti. Google Chrome 0,65 pay kaybederken genel anlamda %66,64'e düştü, Edge ise 0,42'lik bir oran kazandı ve şimdi %10,07 paya sahip.

Safari %9.61 pay ile Edge'in gerisinde, Firefox %7.86 ve Opera %2.43'e düştü. Edge, masaüstü ortamında oldukça iyi durumda görünüyor, ancak Chrome ve Safari'nin pazar lideri olduğu mobil pazarda herhangi bir değişiklik yok. Edge, mobil platformlarda görünmüyor ve StatCounter'ın en iyi beş mobil tarayıcı listesinde adı geçmiyor. Edge masaüstü pazarında büyümeye devam ederken Chrome'u geçebilecek mi hep beraber göreceğiz.

Chromium Edge'i henüz denemediyseniz, kesinlikle Microsoft'un yeni tarayıcısını denemelisiniz. Son birkaç ayda birkaç yeni iyileştirme aldı ve uyku sekmeleri özelliği artık çok daha etkili ve güzel görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.