Microsoft ile Sony anlaştı!

Bulut tabanlı oyun deneyimi ve yapay zeka için anlaşmaya varan Sony ve Microsoft'un CEO'ları stratejik işbirliği yaptı.

Microsoft ile Sony anlaştı!

Sony ve Microsoft, iş birliğine gitme kararı aldı. İki şirket, Microsoft’un bulut platformu Azure odaklı yeni bir oyun deneyimi için ortaklık yaptı.

Microsoft ile Sony anlaştı! Devler birleşiyor

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida ile Microsoft CEO’su Satya Nadella, bulut tabanlı yapay zeka çözümleri geliştirmek için el sıkıştı. Taraflar tarafından imzalanan antlaşma çerçevesinde, iki şirket, oyun ve içerik akışı hizmetlerini desteklemek için Microsoft Azure'da ortak bulut çözümleri geliştirecek.

Ayrıca, Sony'nin oyun ve içerik akışı hizmetleri için mevcut Microsoft Azure platformu kullanılacak. Anlaşma kapsamında ayrıca Sony ve Microsoft, yeni akıllı görüntü sensörlerini içeren yarı iletkenler ve AI (yapay zeka) alanlarında da işbirliğine gidecek, keşfedecekler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sony'nin CEO'su Kenichiro Yoshida, “PlayStation'ın kendisi yaratıcılık ve teknolojinin entegrasyonu ile ortaya çıktı. Misyonumuz, bu platformu, mümkün olan en iyi deneyimi sağlayan bir bulut ortamı ile her zaman ve her yerde sorunsuz bir şekilde geliştirmek. Uzun yıllar boyunca Microsoft bizim için kilit bir iş ortağı oldu, elbette iki şirket de bazı alanlarda rekabet ediyordu.

Microsoft ile Sony anlaştı! - Resim : 1

Gelecekteki bulut çözümlerinin ortak geliştirilmesinin etkileşimli içeriğin gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella ise Sony ile yaptıkları stratejik iş birliğiyle ilgili şunları ekledi: "Sony, hem eğlence sektöründe hem de teknolojide her zaman lider olmuştur. Açıkladığımız bu ortaklığın sebebi de budur.

Bahsi geçen ortaklıkla Sony, müşterilere daha iyi ve yeni oyun deneyimini sunmak için Azure AI'ın gücünden yararlanacak.” Google Stadia için alınmış bir önlem mi bilinmez ancak iki devin güçlerini birleştirmesinin hem olumlu hem de olumsuz yanları olacağı kesin. Rekabet her zaman iyidir, oyunculara pozitif yönde yansır. 

Bu detayları unutmamak gerek. Bakalım Microsoft ve Sony daha hangi konularda işbirliği yapacak hep beraber bekleyip göreceğiz. Peki ya siz bu işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.