Microsoft, Recall özelliğiyle ilgili gizlilik endişelerini gidermeye çalışıyor

Recall, kullanıcının izni olmadan Copilot+ PC'lerde etkinleşmeyecek ve aktivitelerinizin ekran görüntülerini izinsiz almayacak.

Microsoft, Recall özelliğiyle ilgili gizlilik endişelerini gidermeye çalışıyor

Microsoft, yakında sunacağı Recall adlı Windows özelliği hakkında gizlilik endişelerini gidermek için çeşitli adımlar atıyor. Recall, kullanıcıların daha önce yaptıkları veya baktıkları her şeyi yeniden bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu doğal olarak bilgisayar kullanımını takip etmeyi gerektirdiğinden, veri depolama ve erişim konularında endişeler doğdu. Microsoft, bu endişeleri gidermek için Recall'u kullanıma sunmadan önce değişiklikler yapıyor.

Recall özelliği, kullanıcının izni olmadan etkinleşmeyecek şekilde tasarlandı. Kullanıcılar, bir Copilot+ PC kurarken Recall'u etkinleştirip etkinleştirmemeye karar verebilecekler. Bu, gizlilik endişelerini hafifletmek adına olumlu bir adım. Recall'u kullanmak isteyenlerin, yüz tanıma veya parmak izi taraması gibi bir Windows Hello kimlik doğrulama yöntemini kullanmaları gerekecek. Kimlik doğrulama, kullanıcının etkinlik zaman çizelgesinde gezinmesine veya arama yapmasına izin verilmeden önce gerekli olacak. Ancak, bu önlem Recall'un tamamen güvenli olmasını sağlamıyor, çünkü birinin PIN'inizi bilmesi yeterli olacak.

Ayrıca, Microsoft Recall anlık görüntülerine daha fazla koruma ekliyor. Windows Hello Gelişmiş Oturum Açma Güvenliği tarafından korunan “tam zamanında” şifreleme kullanılacak. Anlık görüntüler, yalnızca kullanıcı kimlik doğrulamasından sonra şifresiz hale getirilecek ve kullanılabilir olacak. Arama dizini veritabanı da şifrelenmiş durumda.

Microsoft, anlık görüntülerin cihazda kalacağını (kullanıcı hesabına kilitli) ve AI modellerini eğitmek için kullanılmayacağını belirtiyor. Recall, belirli uygulamaların anlık görüntülerini engelleme, anlık görüntüleri duraklatma veya silme seçenekleri sunuyor. Recall'u güçlendiren yapay zeka işlemleri de cihazda gerçekleşiyor.

Recall, kullanıcıların Copilot+ PC'lerinde yaptıkları herhangi bir şeyi hatırlamalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Örneğin, birkaç hafta önce baktığınız bir gömleği hatırlıyorsanız ve şimdi onu satın almak istiyorsanız, bu özelliği kullanarak gömleği daha kolay bulabilirsiniz. Recall, web tarayıcı geçmişinde gezinmekten daha etkili olabilir.

Recall, sohbetler, verimlilik uygulamaları, e-postalar gibi çeşitli kaynaklardan detayları ortaya çıkarabilecek. Microsoft, bu özelliği bilgisayarınız için adeta bir fotoğrafik hafıza olarak tanımlıyor. Recall'un önizlemesi, 18 Haziran'da piyasaya sürülecek Copilot+ PC'lerde mevcut olacak.