Güncel

Microsoft'a 'dahili bellek' davası

Microsoft, tablet bilgisayar piyasına sunduğu iddialı ürünü Surface nedeniyle beklenmedik bir darbe alabilir.

Microsoft'a 'dahili bellek' davası

Microsoft'un Windows 8 işletim sistemiyle teknoloji dünyasına sunduğu ilk tablet bilgisayarı olan Surface, yazılım devinin dava edilmesine neden oldu. ABD'li bir müşteri, dahili belleği 32 GB olarak belirtilen cihazı satın aldıktan sonra bu miktarın 16 GB olduğunu anlamasının ardından, ürün reklamının yanıltıcı olduğu suçlamasıyla mahkemeye başvurdu

California eyaletinde yaşayan avukat Andrew Sokolowski, reklamında dahili belleği 32 GB olarak tanıtılan Surface’ı satın aldıktan sonra, cihazın sadece 16 GB belleğe sahip olduğunu fark edince, tepkisini mahkemeye giderek gösterdi.

1352991875_66.jpg

Dava, ABD medyasında büyük yankı uyandırdı. Bunun sebebi, Sokolowski’nin iddiasının doğru olması. ABD’li birçok tenoloji sitesi ve basın organı, geçtiğimiz ay sonunda bu ülkede piyasaya sürülen cihazın reklamında dahili belleğinin 32 GB olarak belirtildiğini doğruladı.

Sokolowski’nin tepkisinin nedeni reklamda yalan söylenmesi değil, reklamın kullanıcıları yeterince bilgilendirmemesinden kaynaklanıyor. Surface, Word, Excel ve Windows RT gibi birçok Microsoft yazılımı standart olarak yüklenmiş bir şekilde sunuluyor. Bu da, 32 GB belleğe sahip cihazda geriye 16 GB’lık bir alan bırakıyor. Tabletin 64 GB’lık modelinde ise boş kullanım alanı aslında 46 GB.

Yorumlar
s@mi
uygulamalar çok yer kaplamış. bizim aldığımız telefonlarda aynı.32 gb deniyor. bi geliyor 24 gb lik yer var kullanıcıya.
Cevapla
Baran
Yorum yazan arkadaşlara söylüyorum, o zaman Microsoft reklamda 32gb demeyecek, bu olay 1 gb 1024mb olayı değil, yoksa harddiskler hiçbir zaman tam kapasite sunmuyor, 1 tb harddisk 900 gb civarı alan veriyor ama tablette bu kadar fark olmaz, kaldı ki hala kimse tam anlayamadı bu olayı çünkü Windows o kadar yer kaplamiyor normalde(tablet için söylüyorum)
Cevapla
Tum cihazlar bu sekilde geliyor tek fark windows isletim sisteminin disk ihtiyacinin biraz abartili olmasi :) diger cihazlarda ortalama 1 gb (ipad 3 gibi) disk kullaniyor olmasi.
Cevapla
ne var bunda hayret bişi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.