Güncel

Microsoft'tan 2012'de beklenilenler

Windows 8, Internet Explorer 10, Kinect ve daha fazlası. Microsoft'un 2012 süprizleri haberimizde


2011'de Microsoft, Xbox'dan Kinect satışlarında birçok başarıya imza attı. Microsoft'un  arama motoru Bing'in pazar payı, Google'ın çok gerisinde de olsa yükselmeye devam etti.

Microsoft
'un pazardaki pazarda ki payını arttırabilmek için 2012'de özellikle Windows 8 ve tabletlerde, Windows Phone'da ve IE10'da başarılı olması gerekiyor. İşte 2012 yılında yazılım devinden beklenilenler;

Windows Phone 8

Microsoft, 2012'de birçok Windows Phone 7.5'li telefonu piyasaya sürülecek. Ancak gelecek yıl, iki büyük Windows Phone güncellemesine sahne olacak. Tango güncellemesi, gelişmekte olan ülkelerdeki cep telefonlarına Windows Phone'u getirirken Apollo güncellemesi, grafik API'sı, Bluetooth vetahminen NFC için geliştirmeler sunacak.
1324739186_images.jpg

Şubat ayında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi'nde Tango ve Apollo ile ilgili bilgi alabileceğiz.


Windows 8 ve Internet Explorer 10


Windows 8'in beta sürümünün Şubat ayının sonlarına açıklanması düşünülüyor. Windows 7 için IE10'un final sürümü de 2012'de yayınlanacak.

Microsoft'un işi hiç de kolay olmayacak çünkü Windows 8 sonbaharda çıktığında iPad 3 ve BlackBerry 10 tabletleri de piyasada olacak.

1324739641_images-1.jpg

Kinect bilgisayarlara geliyor

Bir sonraki Xbox'daki bağlantının, yeni Kinect ile yüz ifademizi bile algılayabileceği söylentileri ortada dolaşıyor. Açıklanan ise 2012'nin başlarında çıkacak Kinect'in PC sürümünün ekrana daha yakın öğeleri tanıyacağı (tüm vücudunuz yerine elleriniz gibi). Microsoft, bu şekilde Metro arayüzünü el hareketleriyle denetlemeyi sağlamayı hedefliyor.

1324739977_indir.jpg


Silverlight 6

Silverlight 6'yı göremeyebiliriz, Silverlight'ın yeni  duyurulan destek politikası, Firefox, Chrome ve Safari'de çalışan Silverlight 5 için güncellemeler vaad ediyor.

En önemlisi ise Silverlight'ın arkasındaki teknolojinin, Windows Phone uygulamaları oluşturmada kilit öneme sahip olması. Silverlight, Xbox'a girmeye hazırlanıyor.

1324740245_silverlight-windows-6.jpgOffice, Live ve SkyDrive

Her yeni bir Windows, yeni bir Office anlamına gelir. Office 2012'nin final sürümünün Ocak ayında hazır söylentilerine bakarsak, paketin Windows 8 beta ile benzer zamanda çıkma ihtimali var.

Yeni Office'te Metro arayüzünden etkilenen ve Metro arayüzüne sahip uygulamalar olacağı söyleniyor (Moorea) gibi.

Live ise daha fazla sosyal işleve sahip olacak. Microsoft'un verdiği bir iş ilanınına göre şirketin çevrimiçi depolama hizmeti SkyDrive, Xbox'a da gelecek.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.