Güncel

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021'de tanıtıldı!

IDEF 2021 Fuarı'nda, ASELAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortak yapımı yerli işlemci Çakıl tanıtıldı. İşte Türkiye’nin ilk yerli işlemcisi ÇAKIL!

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021'de tanıtıldı!

Ülkelerin milyar dolarlar boyutunda yatırım yaptığı, ticaret savaşların bir numaralı aktörü haline gelen, çip teknolojisi alanında Türkiye, ciddi bir adım atarak bu alanda bende varım dedi.

Yabancı üretim mikroişlemcilerin yerine ikame edilebilecek yerli işlemci Çakıl, yerli silah sistemlerinin güvenliğine büyük katkı sunacak. Yerlileştirilmesiyle savunma, havacılık ve silah elektroniğinde görev alan bilgisayarların güvenliği Çakıl'a emanet edilecek.

Çakıl İlk Yerli İşlemci!

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021'de tanıtıldı! - Resim : 1

Çakıl Milli İşlemci Projesi'ni TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve ASELSAN beraber gerçekleştirdi.

Türkiye'nin teknoloji güvenliğinde temel yapıtaşlarından biri olacak milli işlemci üretimi, herhangi bir aksama olmadan planlandığı şekilde devam ediyor. BİLGEM'de üretilen milli işlemci Çakıl, yerli silah sistemlerinde hızı ve düşük güç tüketmesi ile dikkat çekiyor. Çiplerin yerlileşmesiyle maliyet avantajı da sağlanacak. Lisans ve satış hakları Türkiye'ye ait olan Çakıl, yerlileşen en stratejik teknolojik ürünlerden biri olacak.

Milli işlemci Çakıl İDEF 2021'de tanıtıldı! - Resim : 2

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şunları söyledi: "Burada bizim gurur duyduğumuz bir milli projenin ürünü var. Bu elimde gördüğünüz bizim milli işlemcimiz Çakıl. Biz bu projeyi TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN olarak beraber gerçekleştirdik. Türkiye'nin ilk yerli ve milli olarak tasarlanmış işlemcisini elimizde tutuyoruz. Burada bu işlemciyi test etmiş olduk.''

İŞTE MİLLİ İŞLEMCİ ÇAKIL ‘IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Aselsan ve Tübitak Bilgem ortaklığı ile geliştirilen Türkiye’nin ilk işlemcisi ÇAKIL ‘ın teknik özellikleri:

  • Tek çekirdek
  • 400 MHZ saat hız
  • 27 mm2 yonga alanı
  • 65 nm üretim teknolojisi
  • 64 bit RISC-V mimarisi
  • 1.8 W güç tüketimi
  • TSMC üretimi
  • 4 issue

Aselsan ve Tübitak Bilgem tarafından geliştirilmesi devam eden Milli İşlemci ÇAKIL ‘ın ileride 800 MHZ hızında, 10 W güç tüketimine sahip, 4 çekirdekli bir mimariye sahip olması hedefleniyor

Yorumlar
Haydar
Bu işlemci üretimi artırılsın yeni üst segmentleri içinde çalışmalar başlansın. İnanıyorum ki 4 veya 5. modelden sonra mobil ve masaüstü içinde çalışmalar başlanır. Yerli üretim yapan savunma sanayii firmaları çip kullanırken çakılı kullanma zorunluluğu getirilmeli bence. Devsecure diye antivirüs var onuda kullancaz dediler ama kullanmıyor devlet böyle yerli şeylere sahip çıkmak lazım.
Cevapla
Dursun
Çipi tedarik ettikten sonra bu tür işlemciler üniversitelerde okuyan çocuklarımız tarafından da yapılıyor. Olay büyük değil ama devletin el atması iyi bir gelişme.
Cevapla
İsmet Ucan
Harbi bizim insanlarimiz mal araştırmadan burdan yorum yapiyorlar. Askeri teknoloji için üretildi. Bilgisayar takipda oyun oynayın diye değil. Nedir bu kriptolu mesajlar için füze tank savar vs vs biraz araştırın mal olmayın çok konuşan arkadaşlar. Intel AMD IBM vs vs bugünlere kaç yılda gelmişler bir araştırin bakın. Siz ne kadar çok şey istiyorsunuz. Yorumları okuduğum zaman sinir oluyorum. Sizmi çok zekisiniz yoksa bu teknolojiyi yapan emek edenlerin mi çok salak :)) sizdeki beyin onlarda yok sanırım. Biz Türk halkı olarak herşeyi biz biliyoruz zaten ;))))
Cevapla
Araştırmacı
Araştıran arkadaşım çipi milli sayıp tmsc üretimi demelerine hiç dikkat etmedin heralde
Coşkun Karabulut
TSmc üretimi diyor yani Tayvan malı nasıl milli oluyor
Cevapla
Mühendis
Önemli olan mühendisliğin yerli olması. TR'de entegre üretecek cihazlar olmayabilir.
Muhammed
Apple bile tsmc kullanıyor biz napalım
Aslan
TMSC ye ürettirilen işlemci ne kadar yerli dökümünü kendin yapmadıktan sonra? Madem 2006 teknolojisi kullanacaktınız dökümünü de kendiniz yapsaydınız da o kısımda da ilerletseydik kendimizi.
Cevapla
Kaplan
Okursan bilgilenirsin. "Çipleri hem tasarlayan hem de üreten Intel için, TSMC ile işbirliği, şirket kendi şirket içi üretim teknolojisini rayına oturtana kadar idare etmeyi amaçlıyor. Şirket, Asya'daki rakipleri TSMC ve Samsung Electronics'in oldukça gerisinde, kendi 7 nm üretim teknolojisinin tanıtımını yaklaşık 2023'e erteledi." https://asia.nikkei.com/Business/Tech/Semiconductors/Apple-and-Intel-become-first-to-adopt-TSMC-s-latest-chip-tech
MURAT
engel olmazsanız o günlerde gelir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.