Güncel

PCR testi herkes için zorunlu hale geliyor!

PCR testi için beklenen gelişme İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

PCR testi herkes için zorunlu hale geliyor!

İçişleri Bakanlığı’nın bu akşam yayınladığı genelgeye göre aşı olmayanlar için PCR testi zorunluluğu getirildi. Kovid-19 aşısı olmak istemeyen vatandaşları zora sokacak PCR testi zorunluluğu İçişleri Bakanlığının 81 ilin valiliklerine gönderdiği genelgede detayları ile aktarıldı. Genelgede yer alan maddeler Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar ve Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda oluşturuldu. İşte o maddeler :

Aşı karşıtlarına bilgilendirme yapılacak

Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.

Aşı olmayanlar negatif PCR testi göstermek zorunda

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

Korona geçirmeyenler de aşısızsa toplu taşıma kullanamayacak

 Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek. 

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

Sarılmak tokalaşmak yok 

Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

 Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72.  maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Kovid 19 aşısı kaç ay koruyor? Yılda kaç kere aşı yaptıracağız?
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Aşısızlar aşılanmış olanları hor görmemeli. Aşı yaptır ki hem yakın çevrendeki insanlar güvende olsun hemde sen. Dizüstü bilgisayarımı satıyorum ünlü iki yerde dizüstü bilgisayar ımı satın almak isteyenden aşı kartın varsa gel satın al diyorum.
Cevapla
Döner ayran
aşı olanların tamamı da virüse yakaladıklarında hiç belli etmez ve taşıyıcı olurlar. Neden pcr testi yapılmıyor ¿
Cevapla
edip
haklısın kardeşim bazı garip uyulama eksiklikleri var ne yazık ki...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.