Güncel

Milyarlarca dolar kaybeden Uber iflas mı ediyor?

Akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren Uber, 2020'nin ilk üç çeyreğine dair bilançosunu açıkladı! Durum vahim!

Milyarlarca dolar kaybeden Uber iflas mı ediyor?

Günümüzde oldukça popüler olan, akıllı telefonlardan taksi çağırma uygulaması Uber, milyarlarca dolar kaybettiğini, 2020'nin ilk üç çeyreğine dair bilançosu ile açıkladı. Veriler akıllara ''Uber iflas mı ediyor?'' sorusunu getirtti.

Milyarlarca dolar kaybeden Uber iflas mı ediyor?

Öncelikle bilmeyenler için belirtelim; Uber, bir akıllı telefon uygulamasıdır. Telefona yüklendikten sonra kullanıcılara gidecekleri yerlere kadar eşlik edecek ulaşım aracını tespit etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergahını belirleme hizmeti vermektedir. Kullanıcı gideceği yere taksi, lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine sahip olabiliyor.

2020'nin ilk üç çeyreğine dair bilançosunu açıklayan Uber, bu dönemde yaklaşık 5.8 milyar dolar (yaklaşık 48 milyar TL) kaybettiğini belirtti. Bu kaybın en büyük sebebi ise, tahmin edeceğiniz gibi geçtiğimiz yıl ortaya çıkan koronavirüs salgını.

Milyarlarca dolar kaybeden Uber iflas mı ediyor? - Resim : 1

Dünya genelinde milyonlarca insana bulaşan virüs, hızla yayılmaya devam ediyor ve pek çok şirketin operasyonlarını da olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Bu şirketlerden biri olan Uber'in gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 azaldı. Şirket bu yıl 3.1 milyar dolar gelir açıkladı.

Araç arayanlar ile araç sahiplerini buluşturan sistem Uber, geçtiğimiz mayıs ayında 3,700 kişiyi işten çıkarmış, üzerinden iki hafta geçmeden tekrar 3,000 personelin daha işine son vermek durumunda kaldığını açıklamıştı.

Son iki haftada 6,700 çalışanını işten çıkaran Uber aynı zamanda dünyanın 45 ülkesindeki ofislerini de kapatma kararı almıştı.

Yorumlar
Hadi be yalancı.
Uber Türkiye hiçbir araca yatırım yapmamıştır. Sadece ofis kirası ve 5-6 personel maaşı gideri var. Taksi isi yapanlardan yüzde 20 komisyon alıp . müşteri buluyor. Suya sabuna dokunmadan paralar cebe. Nasıl zarar edecek..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.