Güncel

Mısır'da YouTube yasaklandı

Mısır Yüksek İdare Mahkemesi, popüler video paylaşım sitesi YouTube'a bir ay boyunca erişim yasağı kararını onayladı.


Mısır Yüksek İdare Mahkemesi'nin video paylaşım sitesi YouTube'a erişimin engellenmesine ilişkin kararı onadığı belirtildi. Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yüksek İdare Mahkemesi bugün başkent Kahire'de görülen davada, YouTube'a erişimin bir ay boyunca yasaklanmasıyla ilgili 5 yıl önce verilen yerel mahkeme kararına yapılan iki itirazı reddederek kararı onadı.

Mısırlı bir avukat Eylül 2012'de Hazreti Muhammed'e (S.A.V) hakaret içeren filmi yayınladığı için YouTube hakkında dava açmış, yerel idare mahkemesi de Şubat 2013'te söz konusu siteye bir ay boyunca erişimin engellenmesini kararlaştırmıştı. Temyiz makamı olarak davaya bakan Yüksek İdare Mahkemesi'nin kararının nihai olduğu ve bütün itiraz yollarının tükendiği açıklandı. Kararın uygulamaya konulmasına ilişkin Mısır İletişim Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama yapılmadı

2012’nin Eylül ayında açılan davada, söz konusu filmi yayımlayan bütün paylaşım sitelerine, görüntüler yayından kaldırılana kadar erişimin engellenmesi talep edilmişti. Mısır İdare Mahkemesi ise, Hz. Muhammed’e (S.A.V) hakaret içeren filmle ilgili dava kapsamında, video paylaşım sitesi YouTube’a bir ay süreyle Şubat 2013 yılında kapatma cezası vermişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.