Güncel

MIUI 13'ü henüz Xiaomi'nize almadınız mı? İşte nedeni!

Henüz MIUI 13 güncellemesi cihazınıza gelmediyse telaşe etmeyin firmanın bir nedeni olabilir. MIUI 13 dağıtımı biraz gecikse de bazı hataların giderilmiş bir sürümünü alma ihtimaliniz var.

MIUI 13'ü henüz Xiaomi'nize almadınız mı? İşte nedeni!

MIUI 13 için resmi duyuru 2021'in sonunda, Global muadili ise 2022'nin başında yapıldı ancak Xiaomi akıllı telefonuna sahip olup hala MIUI 13'ü bekleyenler var.

Sunulmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen, şu anda on üçüncü versiyonunda bulunan özel arayüz biraz bekletiliyor. İşte bu nedenle, bugün büyük güncellemenin neden bazılarına gelip bazılarına gelmediğini sizlere açıklıyoruz.

MIUI 13'ün geç gelmesinin nedeni

Herhangi bir büyük güncellemede olduğu gibi Xiaomi tarafından, MIUI 13'ün bile kesin olarak kurulabilmesi için zamana ihtiyacı var. Makalelerimizi takip ediyorsanız, güncellemelerin yayınlanma zamanlamasının her zaman kesin ve sezgisel bir çizgi izlemediğini fark etmişsinizdir.

Temel olarak, serinin en yeni modellerinin tepesinden başlayıp, ardından önceki neslin modellerine, orta/yüksek menzilli modellere, son olarak orta seviye ve giriş seviyesi cihazlara dağıtım oluyor. Bununla birlikte, oldukça can sıkıcı bir fenomen olan, yani MIUI 13, modeliniz için piyasaya sürülmesine rağmen sizin onu alamıyor oluşunuz.

MIUI 13 ara yüzü

Her ne kadar can sıkıcı olsa da bu sizi rahatlatması gereken bir durum. Çünkü Xiaomi'nin daha fazla test gerektiren, güncellemelerin yayınlanması konusunda ne kadar dikkatli olduğunun bir göstergesi. Her Xiaomi güncellemesi çeşitli aşamalardan geçer: İlk Alpha ROM'dan başlarsınız, ardından Beta ROM'lara ve son olarak Kararlı ROM'lara doğru gider.

Ancak Beta ile Kararlı arasında, Kararlı Beta veya teknik olarak herkese açık olarak piyasaya sürülmeye hazır ancak Xiaomi'nin henüz %100 emin olmadığı ROM'lar adına yanıt veren bir ara adım da vardır. Sonuç olarak Stabil Beta ROM'lar sadece Mi Pilotlara yani daha önceki beta test çalışmalarına katılmış kullanıcılara gönderilmektedir.

Bu yeterli değilse, MIUI 13 gibi bir güncelleme herkese açık olarak yayınlansa bile, genellikle kademeli olarak kullanıma sunulur. Bu sayede ROM'da devre dışı bırakılan hataların varlığı bildirilirse, Xiaomi çıkışını durdurabilir ve çok fazla kişiye ulaşmasını engelleyebilir.

Ayrıca geçmişte bazı güncellemelerin telefonun kullanımını imkânsız hale getirdiği durumlar oldu. Açık konuşmak gerekirse: Bu prosedürü uygulayan tek kişi Xiaomi değil, çünkü tam olarak yazılım hataları herhangi bir üretici için iyi bir imaj bırakmaz. Bu noktada güncellemelerin hızından ve dağıtılan cihaz sayısından çok ne kadar hatasız olduğu önemlidir.

Kısacası eğer hala bir güncelleme almadıysanız, bu Xiaomi'nin cihazınızı düşündüğü için olabilir. Belki de imajını:)

Yorumlar
.....
Boş boş şeylər paylaşmayın!
Cevapla
Hasan
Mi 10 t pro ne zaman gelir
Cevapla
Mehmet
Redmi Not 10s kullanıyorum halen güncelleme gelmedi
Cevapla
Murat
Eskiden telefona iyi yada kötü güncelleme gelirdi şimdi içi boş güncellemeyle telefonu perişan hale getiriyorlar
Cevapla
Kadir
Not 8 pro ya gelecek mi
Cevapla
Hazar Günay
Gelecek, sabırlı olunuz. Üçüncü parti dağıtımlarında alacaksınız.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.