Güncel

Elon Musk'ın, 43 milyar dolarlık Twitter hamlesine Dogecoin nasıl tepki verecek?

Elon Musk, Twitter'ı 43 milyar dolarlık hunharca bir şekilde ele geçirdi; Dogecoin nasıl tepki verecek?

Elon Musk'ın, 43 milyar dolarlık Twitter hamlesine Dogecoin nasıl tepki verecek?

Elon Musk kısa süre önce Twitter için 43 milyar dolarlık düşmanca bir devralma teklifi duyurdu, bu da dünyanın en zengin adamının şirketin %100'ü için hisse başına 54.20 dolar ödeyeceği anlamına geliyor.

Elon Musk'ın, 43 milyar dolarlık Twitter hamlesine Dogecoin nasıl tepki verecek?

 13 Nisan'da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan bir dosyada, Bay Musk'ın Twitter'ın “dünya çapında özgür konuşma platformu olma potansiyeline” sahip olduğuna inandığı şu sözlerle ifade edildi;

"Twitter'ın %100'ünü hisse başına 54,20$'a nakit olarak, Twitter'a yatırım yapmaya başlamadan önceki gün için %54 prim ve yatırımım kamuya açıklanmadan önceki gün için %38 prim karşılığında satın almayı teklif ediyorum. Teklifim en iyi ve son teklifim ve kabul edilmezse hissedar olarak konumumu yeniden gözden geçirmem gerekecek"

Twitter, Musk'tan şirketin tüm olağanüstü adi hisse senetlerini alma talebini kabul etmedi. Bağlayıcı olmayan teklifin alındığını doğruladı ve Twitter Yönetim Kurulu, teklifi Doğu Saati ile 10.00'da (ET) dikkatlice gözden geçirecek.

Duyuru üzerine Twitter hisseleri %13'ün üzerine çıkarak haberlere sıçradı; uzun vadede, son birkaç haftaya bakıldığında, hisse senedi geçen ay 12.82 $ (%38.81) arttı.

Musk Twitter teklifi. Kaynak: Bloomberg

Bu DOGE'yi nasıl etkileyecek?

Habere yanıt olarak Dogecoin (DOGE), piyasa değerini on dakika içinde 18.44 milyar dolardan 19.36 milyar dolara çıkarak yaklaşık 1 milyar dolar artırdı. DOGE'nin fiyatı aynı anda 0.139 dolardan 0.1459 dolara yükseldi ve hacim 140 milyon dolar arttı.

DOGE 1 günlük fiyat. Kaynak: CoinMarketCap

Şu anda, CoinMarketCap verilerine göre DOGE, geçen hafta %4.34 ve önceki yedi gün boyunca %1.03 artışla 0.1447$'dan işlem görüyor.

Bu arada, Dogecoin Mayıs 2021'de yüksek bir seviyeye ulaştıktan sonra aylardır değer kaybediyordu ve bazı yatırımcıların hala iyi bir yatırım olup olmadığını sorgulamasına neden oldu.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.