MNG Kargo'ya siber saldırı şoku!

Yeni bir siber saldırı suçu işlendi Bu sefer hedef MNG Kargo. İşte detaylar.

MNG Kargo'ya siber saldırı şoku!

MNG Kargo bu sefer siber saldırı şoku ile gündeme geldi. Şirket, kurumsal müşterilerine ait şifrelerin ele geçirildiğini duyurdu. Buna ek olarak ad,soyad, adres ve telefon bilgileri gibi kişisel bilgiler de sızdırıldı. Şirket söz konusu siber saldırıdan kaç müşterisinin etkilendiğini tam olarak bilmediğini duyurdu.

Siber saldırı ilk olarak 15 Ağustos'ta başlamış. Ancak kullanıcı verilerinin sızdırıldığını fark etmek şirketin biraz zamanını almış olmalı. Şirket 23 Ağustos'ta veri ihlalini ancak fark etmiş.

MNG Kargo kullanıcı verilerinin sızdırıldığını duyurdu

MNG Kargo'ya siber saldırı şoku! - Resim : 1

MNG Kargo’nun KVKK’ya yaptığı açıklamada, “ihlalin, veri sorumlusunun kurumsal müşterilere sunduğu web servis üzerinden, kurumsal müşteriye/müşterilere ait kullanıcı adı ve şifrenin elde edilmesinden kaynaklı olarak, kurumsal müşterinin/müşterilerin hesaplarına yetkisiz erişim gerçekleştiren kişi/kişiler üzerinden sızma şeklinde olduğunun ve sistemden kaynaklı bir açık olmadığının düşünüldüğü” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin en güvenilir kargo şirketlerinden olan MNG Kargo'nun da bu tarz bir olayla gündeme gelmesi siber saldırı hakkındaki endişeleri oldukça artırdı. Son zamanlarda farklı şirketlere düzenlenen siber saldırılar internette kullanıcı veri gizliliği ve güvenliği gibi konulara verilen önemin artması gerektiğinin altını çiziyor. 

Şirket, konuyla ilgili mücadelesinin devam ettiğini duyurdu. Kullanıcıların, https://www.mngkargo.com.tr/iletisim internet sayfası, 0(850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezi ve kisiselveri@mngkargo.com.tr e-posta adresinden bilgi alabileceği duyurdu.