Güncel

Mobil uygulamalar güvenli mi?

Haberimizdeki bu rapor bunun cevabını veriyor.

Mobil uygulamalar güvenli mi?

Bir yazılım güvenliği firması olan Appthority'nin Temmuz 2012 araştırma raporunu yayınladı. Yayınlanan rapor hem Apple App Store hem de Google Play'deki en çok indirilen 50 ücretsiz uygulamayı içeriyor.

Yapılan araştırmanın sonucu, uygulamalar, geliştiriciler, kullanıcı eğilimi istatistiklerini ve uygulamaların cihazların içindeki hangi hassas bilgilere ne kadar eriştiğini ortaya seriyor.

1343721770_mobile-apps.jpg

Rapora göre, hem iOS hem de Android uygulamalarını geliştirenlerin oranı azalmış görünüyor. En çok indirilen ücretsiz 50 uygulamada, iOS uygulamalarının %92'si ve Android uygulamalarının %66'sı farklı geliştiriciler tarafından geliştirilmiş.

Araştırmaya göre en popüler uygulamalar oyunlar. iPhone ve iPad sahiplerinin %50'si oyun uygulaması indirmeyi tercih ediyor.  Android kullanıcılarında bu oran %20 seviyesinde.

iPhone ve iPad uygulamalarının %96'sı hassas bilgilere erişim sağlıyor (reklam ağları, telefon rehberi, takvim veya yer) , bu oran Android kullanıcılarında bu oran %84'te kalıyor.

Oyun uygulamaları bu hassas bilgilere en çok erişenler gibi görünüyor olsa da diğer kategorilerde bu orandan nasibini alanlar oluyor. En çok indirilen 50 ücretsiz uygulama arasında yapılan dağılıma göre iOS ve Android arasında farklılık görünüyor.

1343722766_17425114.jpg

Bu dağılıma göre iOS'ta en çok indirilen oyunlar olurdu. Android'te ise Eğlence kategorisi olarak nasibini aldı.

iOS'ta %2 olan üretkenlik uygulamaları Android'te  %'10u buldu.

Sağlık ve Form Tutma kategorisi iOS'ta %2 iken Android'te bu oran %0

1343722834_17425116.jpg

Hassas bilgilere ulaşım grafiği ise işletim sistemlerine göre mobil uygulamaların hangi verilere ulaştığını listeliyor. Yani veriler ne kadar yüksekse o kadar tehlikeli bir durum oluşuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.