Güncel

Moderna mı yoksa Biontech mi? Hangisi daha iyi?

Korona virüs salgını tüm dünyada devam ederken uzmanlar salgının sona ermesi için aşılanmanın şart olduğunu belirtiyor.

Moderna mı yoksa Biontech mi? Hangisi daha iyi?

Korona virüs için üretilen ABD’li ilaç firması Moderna’nın geliştirdiği aşı ile Almanya merkezli BionTech aşıları dünya genelinde pek çok kişiye uygulandı. Bugüne kadar korona virüs aşıları hakkında pek çok şey konuşuldu. Korona virüse karşı koruyuculukları, oluşturdukları antikor seviyesi, yan etkileri sürekli kıyaslanan aşılarla ilgili yeni bir araştırma ortaya çıktı.

Moderna aşısı BionTech aşısından iki kat fazla koruyor

Moderna ve BionTech aşılarının oluşturdukları antikor seviyesi ile ilgili çarpıcı bir araştırma ortaya çıktı. Belçika’da Ziekenhuis Oost-Limburg Hastanesi’nde yapılan araştırmaya göre Moderna aşısı BionTech aşısından iki kat daha fazla antikor üretiyor. Mikrobiyoloji uzmanı Deborah Steensels öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmada 1600 sağlık çalışanının verileri, ikinci doz aşıyı olduktan 6-8 hafta sonra incelendi. Katılımcıların aşıdan önce korona virüsüne yakalanmadıkları belirtildi.

Moderna aşısında daha fazla aktif bileşen bulunuyor

Yapılan araştırmanın sonucuna göre Moderna aşısı olan kişilerde ortalama 2 bin 881 birim antikor gözlenirken Pfizer-BionTech aşısı olanlarda bin 108 birim antikor olduğu gözlendi. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan sonuçlara göre Moderna aşısının daha fazla antikor üretmesinin sebebi daha yüksek aktif bileşen miktarına sahip olması. Moderna aşısındaki aktif bileşenlerin 100 mikrogram, Pfizer-BionTech’te ise 30 mikrogram olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
Mk-ultra
Üçüncü doz sputnik v veya biontech aşısı olmalıyız.
Cevapla
misafir
sinovaca devam =))
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Modern aşısı en pahalı aşı
Cevapla
Mmet
ABD'li ilaç firması Moderna tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarında yabancı madde bulunması üzerine aşıların kullanımını askıya alan Japonya’da bu kez bir aşı tüpünde tanımlanamayan 'siyah parçacıklar' tespit edildiği duyuruldu. Son gelişme üzerine aşılama geçici olarak durduruldu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.