Güncel

Müjde: FAST işlemlerinde üst limit artıyor!

FAST işlemlerinde transfer limiti artırılıyor. Bundan sonra 7/24 daha fazla para transferi yapabileceğiz.

Müjde: FAST işlemlerinde üst limit artıyor!

Geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan FAST yani 7/24 para gönderebilme hizmetinde işlem limiti 1.000 TL idi. Yapılan yeni bir düzenleme ile 4 Ağustos 2021 tarihinden itibaren bu limit 2.000 TL olarak güncellenecek.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre limit artırım işlemi 4 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak. İşte Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamanın tam metni:

"Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemi'ne kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaştı. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek halihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021'de 2 bin TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir."

Ek olarak FAST sistemi sadece bankaların değil aynı zamanda Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları'nın da bu sisteme dahil olması sağlanacak. Bu sayede bankalar dışındaki platformlarda da FAST sistemi kullanılır hale gelecek.

FAST nedir?


Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak tanımlanan FAST, bankalar arasında 7/24 para gönderme imkanı sunan yeni bir teknoloji. 2021 yılının Ocak ayında kullanıma sunulan bu teknoloji Türkiye'de geliştirildi ve dünyada az sayıda örneği bulunan bir çözüm. Bu sistemde istediğiniz birinin cep telefonu, TC numarası ya da e-posta adresine kayıtlı banka hesaplarına 7/24 para gönderebiliyorsunuz. Üstelik bu gönderimler birkaç saniye içinde hesaba geçiyor. 

Teknolojioku olarak ilk çıktığı dönemde FAST hizmetini bir videoda denemiştik. Aşağıda YouTube kanalımızda yayınladığımız bu videoyu izleyebilirsiniz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.