Güncel

Müzik indirmek serbest!

Mahkeme kararıyla müzik indirmek serbest oldu. Ayrıntılar haberimizde!


Kanada'da görülen davada Kanada Yüksek Mahkemesi, video oyunlarının ve film müziklerinin internet üzerinden indirilmesinin telif haklarını ihlal etmediğine, bu nedenle para cezasının uygulanamayacağına karar verdi.

Video oyunu ya da film müzikleri indirilirken telif hakkı sahibinin bu ek "iletişim" özerkliğine sahip olmadığını, eserlerin kopya haklarının zaten peşin ödendiğini, müşterinin bir video oyunu ya da soundtrack içeren bir film satın almasının ardından telif hakkı sahibine ekstra para ödemeyeceğini bildiren dava, beş celse sürdü.

1342263999_internetmusic.jpg

Mahkeme verdiği kararda, eserleri internetten indirmenin daha güvenli ve etkili bir yol olduğunu, kullanıcı için kolaylık sağladığını ve gereksiz maliyeti azalttığını belirtti ve "Herhangi bir yerden bir eser satın almanın, mail yoluyla eseri indirmenin ya da orijinal eserin kopyasını internetten indirmenin pratikte farkı yoktur. İnternet, orijinal eseri kullanıcıya götüren teknolojik bir taksidir" dile getirdi.

Mahkeme ayrıca verdiği bir kararda ise sinema salonlarının, yayıncıların ve kablolu yayın şirketlerinin de herhangi bir televizyon programında ya da filmlerde kullanılan müzik için ekstra ücret ödemeyeceğini söyledi.

Bu karar sonrası müzisyenler adına açıklama yapan Besteciler, Yazarlar ve Kanada Müzik Yayıncıları Derneği Başkanı Eric Baptiste, müzik indirmenin radyo yayınlarıyla eşdeğer olduğunu ve ekstra ücret ödenmesi gerektiğini, mahkeme kararının tüm üyelerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Kanada'da birçok besteci, söz yazarı, şarkı sözü yazarı ve yayıncı, geçimlerini işletmeler tarafından ödenen telif hakları kapsamındaki lisans ücretleri sayesinde sağlıyor. Onun için bu kararlar en çok onları etkiledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.