Güncel

Teknoloji alanında Türkiye dönem başkanı oldu!

42 ülkenin üye olduğu bir programın gündemini 1 yıl boyunca Türkiye belirleyecek.


Teknolojik ürün geliştirme projelerinin desteklendiği EUREKA'nun dönem başkanlığını Türkiye, üstleniyor. EUREKA'da 42 ülke üye bulunuyor ve programın gündemini 1 yıl boyunca Türkiye belirleyecek.

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle cep telefonlarından bilgisayarlara kadar pek çok ürünün her gün yeni modelleri çıkıyor. Durum böyle olunca da teknoloji sektöründe araştırma geliştirme faaliyetleri de büyük önem arz ediyor. Bu programla Türkiye de bu alanda önemli bir görev üstlenmiş oluyor.

1342182798_24403.jpg

Uluslararası Teknoloji Araştırma Geliştirme Platformu EUREKA'nun dönem başkanlığını 1 yıl boyunca Türkiye yürütecek. Teknolojide AR-GE'nin önemine belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemde ARGE faaliyetlerinde kendini her geçen gün geliştirdiğini söyledi.

Bakan Ergün, "Türkiye son yıllarda EUREKA ülkeleri arasında en hızlı yükselen ülkelerden birisidir. 2007 yılında EUREKA'ya üye olan 42 ülke arasında proje hacmi açısından 28'inci sırada olan Türkiye 2012 yılında 11'inci sıraya yükselmiştir" dedi. Ergün toplantı sonrasında sorulara cevap verirken, yabancı yatırımcıların yeni teşvik sistemiyle ilgisinin arttığını söyledi.

Bakan Ergün, "Bir Amerikan menşeli firmanın Kilis'de yatırım yapmak üzere çalışma başlattığını gördük. Güneş enerjisi üzerine panel üretimiyle ilgili Kilis'i merkez olarak gördüklerini, daha önce Meksika'yı düşündüklerini ancak sonradan Kilis'i seçtiklerini gördük. Avrupa'dan Amerika'dan bu dönemde yeni yatırımlar artarak devam ediyor" dedi.

Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı Programı

13 Temmuz 2012, İstanbul Kongre Merkezi

09:30 – 10:30 Açılış Konuşmaları

Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, TÜBİTAK Başkanı

İsmail Hakkı Sağır, Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Süreyya Ciliv, Turkcell Genel Müdürü

Metin Salt, Vestel Genel Müdür Yardımcısı

Nihat Ergün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

10:30 – 10:45 Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Çalışma Programı Sunumu

Okan Kara, EUREKA Üst Düzey Grup Başkanı-TÜBİTAK

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.