Güncel

NASA, beklenen projeyi tekrar erteledi!

NASA Artemis 1 hakkında uzun süredir bir fırlatma planlıyordu. Ancak söz konusu proje şu anda tekrar ertelendi. İşte detaylar.

NASA, beklenen projeyi tekrar erteledi!

Bu hafta başlarında başarısız bir girişimin ardından NASA planlarında yeni bir değişikliğe gitti. Uzay ajansı Artemis 1 Ay görevinin başlamasını bir kez daha erteledi. Ajans, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki personelin bir hatası yüzünden söz konusu fırlatmayı ertelemek zorunda kaldı. 

NASA, beklenen projeyi tekrar erteledi!

NASA personelin hatasından kaynaklanan sızıntıyı sabah tespit etti ve sorunu birkaç farklı şekilde gidermeye çalıştı, ancak üç başarısız denemeden sonra yer ekibi Cumartesi günkü fırlatma girişimi için iptal önerisinde bulundu. NASA, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Artemis I'in Ay görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntıyla ilgili bir sorunu düzeltmeye çalıştı ancak başarısız oldu" ifadeleri kullanıldı.

NASA, Launch Pad 39B'deki sızıntıyı düzeltebilirse, ajansın büyük bir gecikme kaçınılmaz hale gelmeden önce fırlatmayı deneyebileceği son bir seçeneği var. 5 Eylül'e kadar sorunlar düzelmezse, NASA'nın roketin uçuş sonlandırma sistemini test etmek için Kennedy Uzay Merkezi'nin Araç Montaj Binasına geri götürmesi gerekecek. Bu noktada, Artemis 1'in yola çıkabileceği en erken tarih 19 Eylül olacaktı, ancak Ekim lansmanı daha muhtemel görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.