Güncel

Nearby Friends ile Facebook arkadaşlarınız sizi gözetleyebilecek!

Facebook'un yeni programı yine kafaları karıştıracak!

Nearby Friends ile Facebook arkadaşlarınız sizi gözetleyebilecek!

Facebook son 2 yıl içinde büyük bir değişim gösterdi. Öncelikle kendisine büyük bir rakip oarak gördüğü Instagramı 1 milyar dolar gibi "rekor" bir ücrete satın aldı. Bu gün ise bu paranın rekor değil çok cüzi bir miktar olduğunu anlıyoruz; çünkü Facebook'un dahi çocuğu bir yazılım olan WhatsApp'a tam 19 milyar para harcadı.

Kısa vadede bu paralar büyük gibi görünsede uzun vadede bu paraların çok küçük olduğunu anlayabileceğiz. Facebook kendi ekosistemini kurmak adına her yıl birşeyler yapmakta. Kendi mobil arayüzü (Home) ve kendi telefonunu (HTC First) da yapan Facebook kullanıcılarının başka bir sosyal ağa ihtiyaç duymamalarını sağlamaya çalışıyor. 

Bu bağlamda Facebook yeni bir uygulama ile karşımıza çıkmakta. Nearby Friends adı verilen bu uygulama ile Facebook'ta yakın arakdaş olarak etiketlendirdiğiniz kişileri yer bildirimleri yapmsalarda bir harita üzerinden izleyebileceksiniz. Hatta bu program ile yakın arkadaşlarınızdan birisi sizin bulunduğunuz bir ortama, sokağa, bara, cafeye geldiğinde bir bildirim alacaksınız. 

Hemen heyecanlanmaya gerek yok; bu bildirimleri ancak siz onay verirseniz yakın arakdaşlarınız görebilecek. Yani WhatsApp'ın "en son ne zaman göründü" özelliği gibi bir durum değil!!!

Bu özellik hakında ne düşünüyorsunuz. Bu özelliği kullanmak ister misiniz yoksa bu sizin için fazla mı tehlikeli?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.