Netflix, 4 Ocak'ta Bernie Madoff ile ilgili filmi yayınlayacak!

Netflix, 4 Ocak'ta Bernie Madoff ile ilgili sürükleyici bir finansal gerilim filmi yayınlayacak!

Netflix, 4 Ocak'ta Bernie Madoff ile ilgili filmi yayınlayacak!

Tarihin en büyük Ponzi planının arkasındaki beyni olan Amerikalı bir dolandırıcı ve Wall Street finansörü olan Bernie Madoff'un ölümünden bir yıl sekiz ay sonra, akış platformu Netflix onun rezil girişimini dört bölümlük bir finansal gerilim filmine dönüştürdü.

Netflix, 4 Ocak'ta Bernie Madoff ile ilgili filmi yayınlayacak!

4 Ocak 2023'te prömiyeri yapılacak olan " Madoff: The Monster of Wall Street ", hilesini muhtemelen on yıllarca fark edilmeden yürütmeyi başaran ve binlerce yatırımcıyı 65 milyar dolara yakın dolandıran milyarlarca dolarlık entrikanın yükselişini ve düşüşünü konu alıyor. ve dünyanın en tehlikeli insanlarından bazılarıyla çalışmak.

8 Aralık 2022'de yayınlanan fragmana göre belgesel dizisi, finansal sistemin görmezden gelmesi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dahil olmak üzere düzenleyici kurumların başarısız olmasıyla planın bu kadar uzun süre nasıl işlediğini araştırıyor.

Bir hatırlatma olarak, 2007-2009 Büyük Durgunluk sırasında yatırımcılar toplu halde paralarını çekmeye çalışırken sıraya girince Madoff'un planı çözülmeye başladı ve Madoff, fonları kullandığı için tüm bu talepleri yerine getirecek finansal varlıklardan yoksun olduğunu fark etti.

Köşeye sıkıştı, firmasında çalışan iki oğlu Mark ve Andrew'a her şeyi itiraf etti (Madoff plandan habersiz olduklarında ısrar etse de) ve onu federal yetkililere ihbar etti. 2021'de 82 yaşındaki Madoff, 150 yıl hapis cezasını çekmekte olduğu hapishanede öldü.

Netflix, 4 Ocak'ta Bernie Madoff ile ilgili filmi yayınlayacak! - Resim : 1

Mali dolandırıcının sembolü

Bu arada Madoff, hem " Zengin Baba Yoksul Baba "nın yazarı Robert Kiyosaki hem de podcast sunucusu Joe Rogan'ın artık iflas etmiş kripto ticaretinin kurucusu Sam Bankman-Fried'i eleştirmek için Madoff'u kullanması ile tipik bir mali dolandırıcının sembolü haline geldi.

Daha da kötüsü, Bankman-Fried, kripto piyasası kapitalizasyonunu 2021 öncesi seviyelerine geri çeken FTX'in çöküşünden aylar önce Bloomberg'in mali köşe yazarıyla yaptığı bir röportajda yanlışlıkla esasen bir Ponzi planı olduğunu açıkladı.

Bu arada, Madoff'un davasına karışan emekli Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı Gregory Coleman ve 'Wall Street'in Kurdu' olarak bilinen Jordan Belfort'un yargılanması, SBF soruşturmasının ABD'ye yapılması gerektiğini açıkladı.

Aynı zamanda, Bernie Madoff'un avukatı Ira Lee Sorkin, SBF'nin suçlu bulunması halinde uzatılmış bir hapis cezasına çarptırılabileceğine ve muhtemelen daha fazla suçlamaya maruz kalabileceğine ve ayrıca önümüzdeki günlerde daha fazla işbirlikçinin tutuklanacağına inanıyor.

Aşağıdaki fragmanı izleyin: