Güncel

Netflix benzeri platformlar RTÜK denetimine girdi

İnternette yayın yapan Netlfix benzeri platformların da RTÜK denetimine girmesini sağlayan kanun tasarısı Meclis'ten geçerek yasalaştı.

İnternete RTÜK denetimi yasalaştı

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda tartışılan internet üzerinden yayın yapan Netflix, Blutv, PuhuTV gibi platformların RTÜK tarafından denetlenmesi tasarısı TBBM'de görüşülerek kabul edildi. Yasalaşan kanuna göre RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunan medya hizmet sağlayıcısı kuruluşlar, bu hak ve lisansları ile yayınlarını internet ortamından da sunabilecek.

Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet üzerinden sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak.

Netflix benzeri platformlar RTÜK denetimine girdi - Resim : 1

İzinsiz yayınlara ceza geliyor

RTÜK'ten geçici yayın hakkı veya yayın lisansı bulunmayan ya da bu hak veya lisansı iptal edilen yayın hizmetlerinin internet ortamından iletildiği tespit edilirse, sulh ceza hakimi, internet ortamındaki yayınla ilgili içeriğin çıkarılması ya da  erişimin engellenmesine karar verilebilecek. Erişim engellemesi kararı ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK tarafından yapılacak. Yurtdışından yayın yapan ve Türkçe dil desetği gibi destekler veren Netflix benzeri  yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri hakkında da bu hükümler uygulanacak.

Bu tarz platformlar internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için Türkiye'nin yargı yetkisi altındaki diğer kuruluşlar gibi RTÜK'ten yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak.

Yeni düzenleme 6 ay içinde yapılacak

Alınan kararla ilgili adımların atılması, yayınların denetlenmesine ve maddenin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 6 ay içinde ortak çıkartılacak yönetmelikle düzenlenecek.

Hangi platformlar var?

Türkiye'de BlueTV, PuhuTV, Netflix gibi platformlar üzerinden dizi, film ve belgesel gibi içerikler izlenebiliyor. Yapılan düzenleme bu platformları kapsarken YouTube ya da Vimeo gibi video tabanlı sosyal ağlar bu düzenlemenin dışında tutuldu. 

Yorumlar
ünal karahan
uğraşmadığınız bir bunlar kalmıştı. ne yiyip ne içeceğimize de siz karar verin olsun bitsin. bu günden sonra destek filan yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.