Güncel

Netflix Hasan Minhaj'ı sansürledi!

Netflix'te yayınlanan ve Hasan Minhaj tarafından hazırlanan komedi programının bir bölümü şikayet üzerine kaldırıldı. Sansür artık Netflix'in kapısına da dayandı. İşte detaylar!


Dijital video izleme platformu Netflix'te yayınlanan Hasan Minhaj ile Vatanseverlik Yasası (Patriot Act with Hasan Minhaj) programında yaşanan bir olay yüzünden sansür tartışmaları alevlendi. Programda Suudi Arabistan yönetimi ve Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bazı yorumlar yapan sunucu Hasan Minhaj, "Şimdi Suudi Arabistan ile olan ilişkimizi yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Bunu bir Müslüman ve bir Amerikan olarak söylüyorum" ifadeleriyle kullandı. Ardından Yemen'deki savaşı "Muhammed bin Selman döneminin en büyük trajedisi" olarak değerlendiriyordu.

Yapılan bu yorumların ardından gelen şikayetler üzerine programın o bölümü platformdan kaldırıldı. 

Netflix'te sansür tartışması!

Ek olarak sansür olayları bir ara Türkiye'de de tartışılan konular arasındaydı. RTÜK’ün internet platformlarına karşı yeni denetimler getireceğine dair iddiaları daha önce sizlerle paylaşmıştık. Hatta bir ara Netflix’de Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde) isimli animasyon filmindeki bazı görsellere sansür uygulandığı iddia da edilmiş, Netflix bu iddiaları yalanlamıştı .

 

Özellikle çocukların izleyebileceği filmlere sansür koymak isteyen RTÜK’ün, online platformlarda yer alan cinsellik, şiddet gibi yetişkinlere yönelik denetim uygulayıp uygulamayacağı şimdilik bilinmiyor. Henüz yasa onaylanmış değil. 

Netflix Türkiye'den de konu hakkında bir açıklama gelmiş ve; ''Netflix Türkiye, iddiaların aksine ilgili yapım üzerinde herhangi bir değişiklik yapmamıştır. Söz konusu yapımın yayın hakları farklı bir içerik üreticisinden satın alınmış olup, yapım Netflix’e şu an servisimizde yer aldığı haliyle teslim edilmiştir.'' bilgisi basına aktarılmıştı. 

Suudi Arabistan'da yaşanan bu kriz sonrası benzer durumlar Türkiye pazarında da yaşanır mı bilmiyoruz ancak sansür meselesi Türkiye'de de fazlasıyla konuşulan ve sitem edilen konular arasında. 

Yorumlar
Doktor1
Yetişkinlere sansür koymasın ve özgürlük serbest tanımalı. Sansür koyarsa keyif ve öğrenim olmaz. En iyisi yaş sınırı koymalı. Örneği: Çocuk kendi hesap giriş yaparsa hesabın içinde TC no ile yaş sınırlı olan ve çocuğa uygun filmler açık olsun. Uygun olmayan filmler ise engel olsun...
Cevapla
rtük
sen ne ayaksın Haso
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.