Güncel

Windows 10 artık 7'den daha popüler!

Microsoft, artık yavaş yavaş 7'ye olan desteğini bitirmeye hazırlanıyor. Peki kullanıcılar buna hazır mı? İşte detaylar!

Windows 10 artık 7'den daha popüler!

Microsoft, 2018'i dünyanın en değerli şirketi olarak bitirdi, ancak Windows için de önemli bir dönüm noktası oldu bu yıl. Elde edilen verilere göre Windows 10 işletim sistemi şu anda dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemi. Windows 7 ise değer üstüne değer kaybetmeye devam ediyor.

Windows 10, Aralık 2018'de masaüstü işletim sistemi pazar payının yüzde 39,22'sini, Windows 7 ise yüzde 36,9'u gördü. Windows 7'nin yaklaşık 10 yıl önce piyasaya çıkmasından bu yana ne kadar popüler olduğunu sanırım belirtmemize gerek yoktur.

Her ne kadar başarılı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıksa da 10'un artık 7'den daha popüler olduğu gerçeğini kabullenmemiz gerekiyor. Microsoft, piyasaya çıkmasından sonraki üç yıl içinde Windows 10'u bir milyar cihazda çalıştırmayı planlıyordu, ancak şirket kısa bir süre sonra Windows Phone'un bu amaca taş koyduğunu görerek planını yarıda bırakmayı seçti.

Windows 10 artık 7'den daha popüler!

Güncel değerler ise bizlere Windows 10'un şimdi PC'ler, tabletler, telefonlar ve hatta Xbox One konsolları dahil olmak üzere 700 milyondan fazla cihazda çalıştığını gösteriyor. 

Microsoft, bilgisayar kullanıcılarının ücretsiz yükseltme yapma zorunluluğuna ve hatta dört veya beş yaşında bilgisayarları olan tüketicileri hedeflemek için tasarlanan bir "PC ne yapar?" pazarlama kampanyası düzenlemesine rağmen, Windows 7 son yıllarda güçlü bir şekilde yoluna devam etti. 

Pazar payı, Windows 10 için önemli bir adım ve Microsoft, 14 Ocak 2020'de Windows 7 için artık tamamen desteğini bitiriyor olacak. Eh, o zaman kadar sevgili 7 ile son görüşmelerinizi yapmanızı öneririz. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? En iyi işletim sistemi size göre hangisi?

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Windows 10 kurulumu yaparken önünüze çıkan " ürün anahtarım yok" kisimina geldiğinizde dizüstü bilgisayar inizin kasasının altındaki Windows 7 home veya Pro anahtarı ni yazın Windows 10 Home veya Pro kurulsun. Uzun ömürlü Windows 10 Home veya Pro nuz olsun.... toplama PC de bu işlem geçersiz dir
Cevapla
yakup
insanlar lisansını bi şekilde lisanlayıp kullanıyor zatn sitelerde lisanslı yapmanın yolları var zaten piyasda iş yok para verip 700 800 900 verip lisans mı alınır windows 7 candır microsoft windows 7 destek versin popüleri ondan sonra görün
Cevapla
aBlackstone
Windows 7 daha iyi bir isletim sistemi. W10 berbat
Cevapla
Tipitip
Bilgisayarınızda kac tane lisanssiz program var sorabilirmiyim!?
yakup
windows 10 işletim sistemine geçen arkadaşlarım windows 7 ye geri döndüler bazı oyunları çalıştırmıyormuş problem yaşatıyormuş windows 7 geri döndüler kullanım rahatlığı içeriği kolay ve görüntüler canlı ve net olduğundan windows 7 tercih ediyorum zira yeni çıkan laptoplarda bilgisayarlarda windows 10 işletim sistemi olarak çıkıyor karşımıza microsofta firmasına söylüyom windows 7 destek versimler populer hangisi görsünler
Cevapla
can
wind.10,da korsan oyunlar oynanamiyormuş. w.7 de idare ediyoruz. hem pahalı imiş.4000 lira diyorlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.