Netflix, onca kaybın ardından bir de 42 milyon dolar ödeyecek!

Yayın akışı devi Netflix son dönemlerde ciddi maddi kayıplara uğradı. Yetmezmiş gibi şirket şimdi de ceza ödeyecek.

Netflix, onca kaybın ardından bir de 42 milyon dolar ödeyecek!

Netflix, senaristler arasındaki bir kavga yüzünden büyük bir meblağ ödemek zorunda kalacak. Writers Guild of America isimli bir kurum Netflix'in 216 sinema filmini içeren senarist davasında 42 milyon dolar ödenmesi hakkı kazandı. WGA ayrıca geç ödeme için 13,5 milyon dolar daha faiz de talep ediyor.

Bildiğiniz üzere son dönemler yayın akışı devi Netflix için oldukça zorlu oldu. Parola paylaşımı gibi sebeplerle ciddi anlamda maddi kayba uğrayan şirket şimdi bunların üstüne bir de ceza ödemek zorunda kalacak.

Netflix, onca kaybın ardından bir de 42 milyon dolar ödeyecek!

netflix

WGA, Netflix'i yazar maaşından tasarruf etmeye çabalamakla suçladı. İddiaya göre, sinema gösterimlerinin belirli bir pazarda kazanılan gelirler üzerinden ödenmesi gerekiyor. Ancak Netlix bu anlaşmaya uymamış görünüyor. Netflix'in, senaristlere filmin maliyetinden "önemli ölçüde az" bir pay ödediği iddia ediliyor.

WGA, neticede açtığı davada haklı çıktı. Sandra Bullock'un başrol oynadığı film Bird Box'a karşı daha önce de bir zafer elde edilmişti. Bir hakem, Netflix'in bir senariste önemli ölçüde düşük ödeme yaptığını tespit etti. Görevli Netflix'e yazara faiz olarak 1,2 milyon dolar ödemesini emretmişti. Netflix'ten konuyla ilgili yorum istendi ancak şirket şimdilik sessizliğini koruyor. Şirket son dönemlerde oldukça zor dönemler geçiriyor diyebiliriz. Tüm çabalarına rağmen gelirinde düşüş yaşanan şirket farklı yöntemler deniyor.