Güncel

Newton'un 300 yıllık matematik problemi çözüldü!

Genç adam bilim dünyasını şaşkına çevirdi!

Newton'un 300 yıllık matematik problemi çözüldü!

Bildiğiniz üzre Isaac Newton dünyada gelmiş geçmiş en iyi fizikçilerden biridir, aynı zamanda matematik alanıyla da ilgilenen Newton, günümüzde yer çekimini bulan adam olarak tanınmaktadır. Onun haricinde bir sürü çalışma ve projelere imza atan ünlü bilim adamının bir problemi geçtiğimiz günlerde 16 yaşındaki bşr çocuk tarafından çözüldü.

Olay geçtiğimiz günlerde Almanya'da  yaşayan Shouryya Ray isimli öğrenci parçacığın dinamiğiyle ilgili 2 problemi çözmesi ile başladı. Genç adamın çözmek için uğraştığı problemler 17. yy'da Newton tarafından ortaya atılan yerçekimi ve belirli hava şartları altında fırlatılan bir cismin rotasını hesaplamakla ilgiliydi. 2. problem ise 19. yy'da ortaya atılan ve benzer şartlar altında fırlatılan cismin duvara çarptıktan sonra nasıl yön değiştireceğiydi.

1338541828_shouryya-ray.jpg

Almanya'da yaşayan Ray'e problemi çözmesinden ötürü araştırma ödülü verildi. Ray ödülü aldıktan sonra kendisine sorulan sorulara yanıt olarak şunları dile getirdi; 'bu problemlerin çözümü olmadığı söylendiğinde denemekten bir zarar gelmez diye düşündüm' dedi.

Not: Bu problemlerin bilgisayar ortamlarında sadece belirli kısımlarının çözülebildiği, diğer kısımlarının ise henüz net olarak belirlenemediği ortaya çıktı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.