Güncel

Nintendo, Super Mario’yu engelledi!

Super Mario hayranı olan biri, üzerinde 7 yıl emek vererek, orijinal Super Mario Bros oyununu Commodore 64'e uyarladı. Fakat Nintendo oyunun dağıtımını engelledi.

Nintendo, Super Mario’yu engelledi!

Nintendo tarafından oluşturulan Super Mario, adeta firmanın maskotu diyebileceğimiz, hayran kitlesi oldukça geniş, Nintendo denildiğinde akla ilk gelen oyunudur. Bir Super Mario hayranı, Super Mario Bros oyununu, üzerinde 7 yıl emek harcayarak Commodore 64’e uyarladı. Fakat Nintendo oyunun dağıtımını çok geçmeden yasakladı.

Nintendo, Super Mario’yu engelledi!

Bilindiği üzere Super Mario Bros, Nintendo’nun en sıkı koruduğu ürünü. Disney için Mickey Mouse ne ise, Nintendo için de Super Mario Bros aynı derecede değerli. Nintendo bu sebeple herkesin sevdiği Super Mario'yu korumak için gereken ne ise yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Super Mario hayranı, Super Mario Bros oyununu, üzerinde 7 yıl emek harcayarak Commodore 64’e uyarladı. Fakat Nintendo oyunun dağıtımını çok geçmeden yasakladı. Commodore Computer Club internet sitesi, yayımladığı blog yazısında “DMCA link kaldırma talebi sebebiyle Super Mario Bros 64 indirme linkini sitemizden kaldırmak zorunda kaldık.” açıklamasında bulundu.

Super Mario Bros 64 nedir?

Akla ilk gelen fikir bunun Nintendo 64 oyun konsolunda oynanan Super Mario versiyonu olduğu yönünde. Ama Super Mario Bros 64, Nintendo için değil Commodore 64 için yapıldı. Nintendo Entertainment System’da (NES) yayımlanan ilk Super Mario Bros oyunu daha önce Commodore 64 platformu için hiç kullanıma sunulmamıştı. Bu eksikliği gidermek isteyen Super Mario hayranı ‘ZeroPiage’ takma adlı kullanıcı oyunu en sevdiği klasik oyun konsoluna uygun olarak yeniden tasarladı. Oyunun Commodore 64 için geliştirilen versiyonunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Birkaç gün içinde kaldırıldı!

Üzerinde yedi yıl çalışılan oyun, sonunda bu hafta ücretsiz olarak erişime sunulmuştu. Fakat birkaç gün içinde Nintendo bir DMCA link kaldırma talebini, bu oyunu paylaşan sitelere göndermeye başladı. Nintendo ile mahkemelik olmak istemeyen site sahipleri de, oyun linkini çok geçmeden kaldırmaya başladı.

Yorumlar
yakup
ilk bilgisayarım commodore64 idi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.