Güncel

Nokia ve Alcatel-Lucent birleşimi resmiyet kazandı!

Nokia ve Alcatel-Lucent birleşmesi, Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.


Finlandiyalı teknoloji şirketi Nokia, hatırlarsanız 2015 baharında Alcatel-Lucent'i satın aldığını duyurmuştu. Bugün Avrupa Komisyonu, Alcatel-Lucent ve Nokia şirketlerinin birleşmesini onayladı. 

Cep telefonu birimini toplamda 5.4 milyar dolara Microsoft’a satan Nokia, büyük bir çıkış yaparak Fransız telekomünikasyon devi Alcatel-Lucent‘i 15.6 milyar euro (16,6 milyar dolar) bedelle satın allmasıyla başlayan süreç artık resmi olarak onaylanmış bulunuyor. Nokia'nın Alcatel-Lucent’i tamamen hisse paylaşımıyla bünyesine katması Alcatel-Lucent hissedarlarının toplamda Nokia’nın yüzde 33.5‘ine sahip olmasını sağlıyor.

1437839967_nokia-alcatel-lucent-i-16-6-milyar-dolara-satin-aldi-705x290.jpg

Nokia Avrupa'da ne kadar popüler ise, Alcatel-Lucent'de Kuzey Amerika'da iyi bir pozisyona sahip. Avrupa Komisyonun birleşimini onayladığı şirketlerin özellikle mobil pazarda 5G’ye dönük hedefleriyle ve mobil şebeke altyapısı noktasında 40 bin AR-GE mühendisiyle rakiplerine karşı rekabette yeni bir güç olacaklarını gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.