Güncel

Nokia'dan büyük dava!

Nokia, HTC, RIM ve Viewsonic'ten davacı oldu.

Nokia'dan büyük dava!

Nokia üç büyük rakibine birden dava açtı. Dava açtığı firmalar, HTC, RIM ve Viewsonic. Dava gerekçesi ise patentlerini ihlal etmeleri oldu. HTC ve Viewsonic'e ABD'de açtığı davaların yanı sıra Nokia, Almanya'da RIM ve HTC'den davacı oldu. Bu açtığı davaların yanı sıra Nokia, Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) da bu firmalar hakkında şikayette bulundu.

1336200994_1170482437cc6bb0b87.jpg

Nokia, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Temel patentlerimizi 40'un üzerinde şirkete lisanslamış bulunuyoruz. Davalardan kaçınmak istesek de Nokia, tescilli icatlarının izinsiz kullanılmasını engellemek amacıyla bu davaları açmak zorundaydı." Şirketin söylediğine göre şikayetçi olduğu firmalar toplam 45 patentinin ihlal etti. Bunların davaların birine veya daha fazlasına dahil edildiğinisöyledi.

Nokia'nın iddiasına göre ihlal edilen patentler arasında çift işlevli antenler, güç yönetimi ve çok-modlu radyolar, uygulama mağazaları, çoklu görev, navigasyon, dinamik menüler, veri şifreleme, mobil cihazlarda e-posta eklerini almak gibi işlevler bulunuyor.

Nokia için bu dava ilk değil daha öncede 2009 yılında Apple'a bir patent davası açmış ve Apple'ın bir karşı davasıyla karşılaşmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.